ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίζνι - Άρης 63-65: Βήμα πρόκρισης από τους "κίτρινους"

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός επί τρεις περιόδους στην άμυνα, νίκησε τη Νίζνι 65-63 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τρίτη προκριματική φάση του Basketball Champions League.

Πειθαρχημένος, συγκεντρωμένος και αποφασισμένος. Ο Άρης είχε όλα αυτά τα στοιχεία στην Ρωσία, όπου έκανε με υποδειγματικό τρόπο την δουλειά του για περίπου 35 λεπτά, έβγαλε την Νίζνι από το (γρήγορο) παιχνίδι της και επικράτησε με 65-63. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε έτσι το πρώτο πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τρίτη προκριματική φάση του Basketball Champions League, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της Παρασκευής (28/9, 19:30) στο Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο παιχνίδι, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε κάλλιστα να επιστρέψει με καλύτερο σκορ στην Θεσσαλονίκη. Ωστόσο, αυτό που μετράει είναι ότι πήρε τη νίκη που έψαχνε, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Γκάρι Μπελ (17 πόντοι) και "κλειδί" την σχεδόν υποδειγματική άμυνα που έπαιξε επί τρία και πλέον δεκάλεπτα.

Ο MVP

Ο Γκάρι Μπελ έδωσε το σύνθημα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Αμερικανός γκαρντ ξεκίνησε το παιχνίδι με 3/3 σουτ και βοήθησε τον Άρη να πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και να τον διατηρήσει μέχρι τέλους, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Νίζνι έριξε τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και είχε συνολικά 4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 6/7 βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα του Άρη... μασούσε σίδερα επί 34-35 λεπτά, κρατώντας την Νίζνι σε πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Η ρωσική ομάδα ναι μεν τελείωσε το παιχνίδι με ποσοστό 32,2%, ωστόσο μέχρι την τέταρτη περίοδο (κατά την οποία πέτυχε 23 πόντους με 9/16 σουτ) είχε σταθερά κάτω από το 25%.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή μέρα από το πρωί φάνηκε για τον Άρη στην Ρωσία. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική και πολύ σκληρή άμυνά της, πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία του αγώνα, ξέφυγε με 19-8 στο 8' και λίγα λεπτά αργότερα ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια τιμή (11-21 στο 12'). Οι "κίτρινοι" δεν έμειναν εκεί. Ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και το +15 στο 19' (18-33) και παρότι δέχτηκαν πέντε αναπάντητους πόντους μέσα σε ένα λεπτό, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας την εικόνα μιας ομάδας που κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ. Το ποσοστό 23% με το οποίο σούταρε η Νίζνι, άλλωστε, "μιλούσε" από μόνο του...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίζνι κατόρθωσε να "μπει" προσωρινά στο παιχνίδι χάρις σε ένα σερί 10-0, το οποίο μετέτρεψε το 22-37 σε 32-37 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως ο Μάικλ Κάιζερ έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι. Και δεν θα μπορούσε να βρει καλύτερο χρονικό σημείο. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια, ο Άρης πήρε την επιθετική ανάσα που ήθελε και από εκεί και πέρα αντέδρασε υποδειγματικά στην πίεση των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Αγγέλου επανέφερε σταδιακά τη διαφορά πάνω από τους 10-12 πόντους (38-51 στο 29') και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, όσο κι αν ανησύχησε στην τέταρτη περίοδο. Ο Κέντρικ Πέρι και ο Ρόντρικ Όντομ πέτυχαν 30 από τους 40 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και κατόρθωσαν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους δύο, ανησυχώντας τον Άρη ενόψει του δεύτερου αγώνα. Στο τέλος, πάντως, τη δουλειά του την έκανε ο Άρης, έστω κι αν θα μπορούσε να έχει επιστρέψει με πιο... αναπαυτικό μαξιλαράκι στην Ελλάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλατράβα (Ισπανία), Μάριτσιτς (Σερβία), Ατάρντ (Ιταλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

Νίζνι (Λούκιτς): Οντομ 16 (7 ριμπάουντ), Μπρουσάρντ 3, Κομόλοβ 3, Ουζίνσκι 2, Πέρι 24 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκριγκόριεβ 7, Αστάπκοβιτς 4, Ζμπανόβ 2, Ποπόβ, Ντραγκίτσεβιτς 2, Τοπόροβ.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 1, Νταλό 7, Χάρις 8, Αγγέλου 1, Τζόουνς 7 (7 ριμπάουντ), Κάιζερ 5, Μπελ 17, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 8 (11ρ.).

Ομαδικά στατιστικά - Νίζνι: 13/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 19/29 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 0 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 16/32 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 15/27 βολές, 41 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 9 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ του Άρη και της Νίζνι για την δεύτερη προκριματική φάση του Basketball Champions League θα διεξαχθεί την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου (19:30) στο Αλεξάνδρειο. Η ομάδα που θα προκριθεί στην τρίτη προκριματική φάση της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει την τσεχική Παρντουμπίτσε στις 1 και 4 Οκτωβρίου.