ΜΠΑΣΚΕΤ

Basketball Champions League: "Δώρο" στον ΠΑΟΚ από την Τενερίφη

Η Τενερίφη έπειτα από την ήττα της από τον ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς στην 8η "στροφή" της α' φάσης του Basketball Champions League λύγισε με 99-92 την Βόννη στην παράταση (κ.α. 82-82) κι έκανε... δώρο και στον "Δικέφαλο".

Η Τενερίφη ύστερα από την εντός έδρας ήττα της από τον ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Basketball Champions League πέρασε από την Γερμανία, όπου νίκησε στην παράταση (κ.α. 82-82) την Βόννη με 99-92.

Το αποτέλεσμα μάλιστα βολεύει και τον "Δικέφαλο", ο οποίος αν επικρατήσει της Βενέτσια (12/12, 19:30), θα έχει σε απόσταση δύο νικών την γερμανική ομάδα, η οποία είχε φύγει με το διπλό από την Θεσσαλονίκη.

Ο Σεμπαστιάν Σάιθ (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Τιμ Αμπρομάιτις (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών, ο Τζόσουα Μέιο (25 πόντοι) ξεχώρισε από την πλευρά των γηπεδούχων.

Η Τενερίφη μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου προηγούμενη με 5 πόντους (71-76), αλλά οι παίκτες της δεν ήταν τόσο ψύχραιμοι, όσο οι γηπεδούχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Νίκολας Μπρουσίνο στο 39:51 είχε 1/2 βολές για το +2 (80-82) την ευκαιρία στον Μάρτιν Μπρίουνιγκ (2/2 β.) να ισοφαρίσει σε 82-82. Αυτό μάλιστα ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, καθώς ο Χαβιέρ Μπεϊράν υπέπεσε σε λάθος και όλα κρίθηκαν στην παράταση. Η ομάδα του Τσους Βιδορέτα στο έξτρα πεντάλεπτο είχε περισσότερες δυνάμεις και καλύτερες επιλογές, προηγήθηκε με 8 πόντους στο 43:37 (86-94) κι εντέλει επικράτησε με 99-92.

Η ΑΕΚ στον τρίτο όμιλο με τη νίκη της επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για να πάρει την 1η θέση, ενώ πιο κοντά στην τετράδα βρέθηκε η Αντβέρπ, η οποία νίκησε με 70-64 την Λιετκαμπέλις.

Η Μπαϊρόιτ στον τέταρτο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται και ο Προμηθέας, έχοντας για οδηγό τον Κάσιους Ρόμπερτσον (31 πόντοι, 4/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 8/9 βολές) πέρασε από την Πόλη επικρατώντας της Μπεσίκτας με 90-74. Τέλος, η Στρασμπούρ στον απόηχο της επίθεσης στο Στρασβούργο νίκησε με 81-73 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας με πρωταγωνιστές τους Μάρντι Κόλινς (18 πόνοι) και Γιουσουφά Φολ (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ) κι "έπιασε" την ομάδα της Πάτρας στο 5-3 και στην 2η θέση.