BASKETBALL CH. LEAGUE

Basketball Champions League: Ο Κεραυνός έχασε την 4η περίοδο με σκορ 3-31!

Basketball Champions League BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Ο Κεραυνός Λευκωσίας είχε προβάδισμα 21 πόντων, αλλά ηττήθηκε από την Λιετκάμπελις με 55-71, χάνοντας την 4η περίοδο με σκορ 3-31! Τα αποτελέσματα της 2ης προκριματικής φάσης στο Basketball Champions League.

Ο Κεραυνός Λευκωσίας πέταξε σε ένα δεκάλεπτο ό,τι έχτιζε επί ένα ημίχρονο στον πρώτο αγώνα με την Λιετκάμπελις για την 2η προκριματική φάση του Basketball Champions League . Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε με 41-20 στο 19' της αναμέτρησης, στο τέλος όμως όχι μόνο έχασε το παιχνίδι, αλλά ηττήθηκε και με διαφορά 16 πόντων (55-71).

Μάλιστα, η λιθουανική ομάδα έκλεισε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 3-31, μετατρέποντας το 52-40 σε 55-71 σε αυτό το χρονικό διάστημα! Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κεραυνός δεν ευστόχησε σε ούτε ένα σουτ (είχε 0/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα και οι τρεις πόντοι του προήλθαν όλοι από ελεύθερες βολές), την ώρα που η Λιετκάμπελις έτρεχε ένα σερί 0-20 σε διάστημα 5,5 λεπτών!

"ΕΚΛΕΙΣΕ" ΘΕΣΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΒΕΡΠ

Η ΑΕΚ μάλλον έμαθε από σήμερα (26/9) ποια θα είναι η μία εκ των δύο ομάδων που θα προστεθούν στον 2ο όμιλο της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League. Αυτή θα είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η βελγική Αντβέρπ, η οποία συνέτριψε στην Σουηδία την Σεντερτάγιε 82-60 στο πλαίσιο της 2ης προκριματικής φάσης της διοργάνωσης, μετατρέποντας ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό αγώνα της 30ής Σεπτεμβρίου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που αφορούν τις ελληνικές ομάδες, εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Μπούργος επί της Κίεβ Μπάσκετ (86-83), κάνοντας κι αυτή το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον 2ο όμιλο, την ώρα που όλα δείχνουν ανοιχτά στο ζευγάρι Φάλκο - Βέτσπιλς (υποψήφιες αντιπάλους του ΠΑΟΚ).

Στο μεταξύ, σοβαρό προβάδισμα πήρε η Βόννη, που επικράτησε εκτός έδρας της Φρίμπουργκ με 80-66, ενώ η Νίζνι λογικά θα τεθεί αντιμέτωπη με το Περιστέρι στον 3ο όμιλο μετά το "διπλό" στην Βαρσοβία επί της Λέγκια (74-61). Τέλος, η Μόρναρ σάρωσε την Μπενφίκα 96-68 στην Πορτογαλία, με τον Τζέικομπ Πούλεν να βάζει 29 πόντους, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά μία θέση στους ομίλους.