ΜΠΑΣΚΕΤ

Basketball Champions League: Σε τροχιά πρόκρισης η Μπάμπεργκ του Ζήση

EUROKINISSI

Η Μπάμπεργκ σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Ντιζόν και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Μετά το κακό ξεκίνημα η Μπάμπεργκ μοιάζει πλέον να πατάει καλά στην προνομιούχο τετράδα του 3ου ομίλου του Basketball Champions League . Η γερμανική ομάδα επικράτησε στην Γαλλία της Ντιζόν με 101-97 στην παράταση και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης με την τέταρτη νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Ο Νίκος Ζήσης έβαλε 7 πόντους (με 2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και έδωσε την ασίστ για το τρίποντο του Ταϊρίς Ράις 7'' πριν από τη λήξη της παράτασης που έκανε το σκορ 97-99, αλλά οι Ρίκι Χίκμαν (18 πόντοι), Ελιας Χάρις (16 πόντοι) και Μπράις Τέιλορ (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπάμπεργκ. Η γερμανική ομάδα ισοφαρίστηκε 2'' πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα με τρίποντο του Ντέιβιντ Χόλστον (29 πόντοι, 6 ασίστ), κι ενώ είχε πετάξει προηγουμένως διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι εκπλήξεις της ημέρας έγιναν στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Οστάνδη μετά τη νίκη επί του (2ου) Προμηθέα την προηγούμενη εβδομάδα, κατέβαλε και την πρωτοπόρο Βίρτους Μπολόνια με 77-76, παρότι δεν σκόραρε στα τελευταία δύο λεπτά. Ο Νεμάνια Τζούρισιτς πέτυχε 19 πόντους με 8/12 σουτ και ήταν ο κορυφαίος της βελγικής ομάδας, ενώ ο Κέβιν Πάντερ (16 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Βίρτους. Στον άλλον αγώνα η Στρασμπούρ νίκησε στην Γερμανία την Μπαϊρόιτ 84-76, με τον Γιουσούφα Φολ να έχει 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ (τον 2ο), η Φριμπούργκ επικράτησε εκτός έδρας της Οπάβα με 77-76 στο ντέρμπι μεταξύ των δύο ουραγών που επί της ουσίας έχουν τεθεί εκτός συνέχειας, ενώ στον 1ο όμιλο η Μούρθια συνέχισε ακάθεκτη την πορεία της προς την πρώτη θέση, καθώς νίκησε και την Βέντσπιλς στην Λετονία 67-61, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-1. Στο άλλο παιχνίδι η Αβελίνο κατέβαλε δύσκολα την Λούντβιχσμπουργκ με 82-76, έχοντας κορυφαίους τους Νόρις Κόουλ (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Κέιλεμπ Γκριν (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).