Δύσκολες αποστολές για Προμηθέα, Άρη και Νίκη
Ο Προμηθέας θα υποδεχτεί την Μπεσίκτας (31/10, 19:30) στο Basketball Champions League, την ώρα που ο Αρης θα αντιμετωπίζει στην Σόφια την Λέφσκι (31/10, 19:00) για το FIBA Europe Cup. Η ρωσική ΜΒΑ Μόσχας είναι η αντίπαλος της Νίκης Λευκάδας στο EuroCup γυναικών (31/10, 18:00).
Την αήττητη πορεία του στο Basketball Champions League θα προσπαθήσει να συνεχίσει ο Προμηθέας Πάτρας, που έχει ήδη εκπλήξει πολύ κόσμο με το εντυπωσιακό 3/3που έχει μέχρι στιγμήςστον 4ο όμιλο. Αντίπαλοςτων Πατρινών απόψε(31/10, 19:30)στο "Δημήτρης Τόφαλος" θα είναι η τουρκική Μπεσίκτας, η οποία δεν έχει ξεκινήσει καλά την διοργάνωση (1-2), αλλά έχει ποιοτικό ρόστερ, με παίκτες όπως ο Ιβάν Μπούβα, ο Ρόμπιν Μπέντσινγκ, ο Κενάν Σιπάχι και ο Τσαν Μουτάφ.
Ακόμα πιο δύσκολη ενδεχομένως να αποδειχτεί η αποστολή του Άρη στη Σόφια (31/10, 19:00) για την 3η αγωνιστική τουFIBA Europe Cup.Το όνομα της Λέφσκι δεν προκαλεί δέος, εντούτοις η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη χρονιά και είναι η πρωτοπόρος στον όμιλο του Άρη με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ο Αμερικανός γκαρντ Πάτρικ Ρέμπερτ, μαζί με τους Βούλγαρους διεθνείς Κάλογιαν και Ντέγιαν Ιβάνοφ, Ζαχάριεφ και Αβράμοφ είναι οι πιο επικίνδυνοι παίκτες της.
Τέλος,αγώνα έχει απόψε και η Νίκη Λευκάδας για την 2η αγωνιστική τουEuroCupγυναικών. Η εκπρόσωπος της Ελλάδας στην δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση θα υποδεχτεί στην Λευκάδα την ρωσική ΜΒΑ Μόσχας (31/10, 18:00).
Τοαναλυτικόπρόγραμμα της ημέρας:
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE
(4η αγωνιστική)
1ος όμιλος
Μπάνβιτ - Νίζνι (19:00)
Λε Μαν - Βέντσπιλς (21:30)
2ος όμιλος
Βενέτσια - Τενερίφη (21:30)
3ος όμιλος
Νίμπουρκ - Αντβέρπ (19:30)
Μπάμπεργκ - Λιετκάμπελις (21:00)
Φουενλαμπράδα - Χάποελ Ιερουσαλήμ (21:30)
4ος όμιλος
Νέπτουνας - Στρασμπούρ (19:00)
Προμηθέας Πάτρας - Μπεσίκτας (19:30)
FIBA EUROPE CUP
(3η αγωνιστική)
1ος όμιλος
Οραντέα - Σακάρια (19:00)
Λέιντεν - Βούρτσμπουργκ (21:00)
2ος όμιλος
Τσμόκι Μινσκ -ΑΕΚ Λάρνακας (17:45)
3ος όμιλος
Σαρλερουά - Γκρόνινγκεν (19:00)
Μπουγιουκσεχίρ - Καρσίγιακα (18:00)
4ος όμιλος
Νες Ζιόνα - Παρντουμπίτσε (19:35)
Ντεν Μπος - Σάρατοβ (21:00)
5ος όμιλος
Τσέρκασκι - Στεάουα Βουκουρεστίου (19:00)
6ος όμιλος
Ρίλσκι - Πόρτο (18:30)
7ος όμιλος
Κατάγια - Ντνίπρο (18:30)
Λέφσκι Σόφιας - Αρης (19:00)
8ος όμιλος
Σολνόκι - Λέστερ (19:00)
Σάσαρι - Φάλκο (21:30)
EUROCUP
(5η αγωνιστική)
1ος όμιλος
Μονακό - Ανδόρα (20:45)
2ος όμιλος
Τόφας Μπούρσα - Τσεντεβίτα (19:00)
Λοκομοτίβ Κουμπάν - Αλμπα Βερολίνου (19:00)
Γκντίνια - Λιμόζ (21:00)
3ος όμιλος
Τουρκ Τέλεκομ - Παρτιζάν (19:00)
4ος όμιλος
Ούνικς Καζάν - Σκαϊλάινερς (19:00)
Μόρναρ - Ρίτας Βίλνιους (20:00)
Τορίνο - Ουνικάχα Μάλαγα (21:30)
EUROLEAGUEΓΥΝΑΙΚΩΝ
(2η αγωνιστική)
1ος όμιλος
Μπουρζ - Ναντέζντα (21:00)
Κάστορς Μπρέιν -ESBVA-LM(22:00)
2ος όμιλος
Ντιναμό Κουρσκ - Καρόλο (18:00)
Αβενίδα - Φενέρμπαχτσε (21:30)
EUROCUPΓΥΝΑΙΚΩΝ
(2η αγωνιστική)
2ος όμιλος
Νίκη Λευκάδας - ΜΒΑ Μόσχας (18:00)
Τόρουν - Γαλατάσαραϊ (20:00)
4ος όμιλος
Γκεντσλίκ - Ενισέι (15:00)
6ος όμιλος
Γκέρνικα - Γκιόρ (21:00)
Κλούμπε Ουνιάο Σπορτίβα - Τζιρόνα (23:30)
7ος όμιλος
Μπρνο - Βενέτσια (19:00)
Ναντ –DVTK(21:00)
10ος όμιλος
Ταρμπ - Λαντ (21:00)
Photo credits: Eurokinissi