BASKETBALL CH. LEAGUE

ΠΑΟΚ - Μπεσίκτας 60-69: Στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις

CHAMPIONS LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÌÐÅÓÉÊÔÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
CHAMPIONS LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÌÐÅÓÉÊÔÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ενα 14-0 της Μπεσίκτας στα τελευταία λεπτά έριξε τον ΠΑΟΚ στο καναβάτσο, με τους Τούρκους του Γκότσερ και του ΜάκΑντου να μπαίνουν νικηφόρα στο Basketball Champions League 2019/20.

Το πάλεψε όσο μπορούσε, στο τέλος όμως δεν είχε όσα χρειαζόταν για να μπει με νίκη στην πρεμιέρα του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην έδρα του από την Μπεσίκτας (60-69), σε μια βραδιά που ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, σε μια βραδιά που δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Τόντρικ Γκότσερ και τον Τζέιμς ΜάκΑντου, σε μια βραδιά στην οποία φάνηκαν οι αδυναμίες, η απειρία και η έλλειψη βάθους στον πάγκο του.

Σε έναν όμιλο στον οποίο συμμετέχουν εκτός από την Μπεσίκτας η ουγγρική Ζομπατέλι, η λιθουανική Νεπτούνας, η γαλλική Ντιζόν, η ιταλική Μπρίντιζι, η ισπανική Σαραγόσα και η γερμανική Βόννη, ο ΠΑΟΚ έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα με τους Τζέκουαν Λούις - Ζέιν Νόουλς να είναι οι διασωθέντες απέναντι σε μια ομάδα που έκλεισε τον αγώνα με σερί 14-0 για να μετατρέψει το εις βάρος της 60-55 στο τελικό 60-69.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τους Τόντρικ Γκότσερ (19 πόντοι, 5/7 τρίποντα) - Τζέιμς ΜάκΑντου (12 πόντοι, 6/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ) που δικαίως μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με πέντε λάθη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας, που θα είχε και το προβάδισμα αν δεν μετρούσε 0/3 βολές ο Γιλντιζλί. Οι Τούρκοι έκαναν μόλις δύο στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να έχει 2/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος και να στηρίζεται στον Λούις που είχε πάρει το 1/3 των επιθέσεών του. Στο τέλος της βραδιάς οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να πάρουν τη νίκη με το 22.6% που μετρούσαν στο τρίποντο (0/6 είχε ο Άνταμ Σμιθ), ενώ το 0-14 της Μπεσίκτας στο φινάλε ήταν υπερβολικά μεγάλο για έναν αγώνα που ήταν πολύ σκληρής σε όλη του τη διάρκεια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, με το 11-4 να οδηγεί τον Ιβάνοβιτς στο πρώτο του timeout στο τρίτο λεπτό. Η Μπεσίκτας δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, δύο τρίποντα του Γκότσερ όμως την κράτησαν όρθια για το 17-16 της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν στο πρόσωπο του Νόουλς την σπίθα που χρειάζονταν στην έναρξη της δεύτερης. Ο Αμερικανός έκανε τρομερή δουλειά στο επιθετικό ριμπάουντ και τα τελειώματα κοντά στο καλάθι, ένα επί μέρους 8-2 έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με πέντε (25-20), όμως και πάλι ο Γκότσερ ροκάνισε τη διαφορά και με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 33-32 του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν ντέρμπι και έτσι αναμενόταν και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από πέντε πόντους για το 38-37 στο 26'. Δεν υπήρχε ποιότητα, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, μέχρι η Μπεσίκτας να τρέξει ένα μικρό 5-0 για το 38-42 που οδήγησε σε timeout του Φλεβαράκη. Ακολούθησε ένα μικρό ξέσπασμα από τους Νόουλς - Λούις, με τον δεύτερο να βάζει τρίποντο με ταμπλό για το 49-47 της τρίτης περιόδου και τον Σχίζα να ανοίγει με τον ίδιο τρόπο την τέταρτη για το +5. Δύο μακρινά σουτ του Εγκεκέζε (60-55) κράτησαν τους Θεσσαλονικείς μπροστά, μέχρι το μικρό 0-6 των Τούρκων και το καλάθι του Θίοντορ που τους έδωσε το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους, στα 90" δέχθηκαν όμως ένα μακρινό δίποντο από τον Μπατούκ που έκανε το 60-65 και έκρινε την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος πήγε το βράδυ της Τρίτης στο Παλατάκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Καλατράβα, Βελίκοβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Μπεστ 4 (1/5 σουτ), Λούις 19 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 2, Σμιθ 8 (4/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Γουίγκινς 5, Εγκεκέζε 6 (2/6 τρίποντα), Νόουλς 11 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Τσόχλας

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπατούμ 10 (2), Γκότσερ 19 (5/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 11 (1), Γιλντιζλί 5 (2/8 σουτ), Ακπινάρ 3 (1), Αλ, Τζούρισιτς, ΜάκΑντου 12 (6/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαβάς 4

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/32 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 7/8 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 18/37 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 3/8 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα πάει στην Ουγγαρία για να αντιμετωπίσει τη Ζομπατέλι (22/10), ενώ η Μπεσίκτας θα γυρίσει στην Κωνσταντινούπολη για να υποδεχθεί τη Σαραγόσα (22/10).