BASKETBALL CH. LEAGUE

Περιστέρι - Γκαζιαντέπ 87-79: Παραμένει σε τροχιά πρόκρισης

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με όπλο τα ξεσπάσματα που είχε στην επίθεση, το Περιστέρι έκανε τη δουλειά απέναντι στην Γκαζιαντέπ (87-79) και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης στους "16" του Basketball Champions League.

Την πέμπτη νίκη σε οκτώ αγώνες στο Basketball Champions League πήρε το Περιστέρι, με αντίπαλο την Γκαζιαντέπ (87-79) στο "Ανδρέας Παπανδρέου". Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με εξαίρεση μικρά κενά διαστήματα, δεν απειλήθηκαν επί της ουσίας από την τουρκική ομάδα.

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος κι οι παίκτες του δεν χάρηκαν πάντως όσο ήθελαν τη νίκη, καθώς στα 2'54'' για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Χρήστος Σαλούστρος αποχώρησε από το παιχνίδι λόγω προβλήματος τραυματισμού. Ο διεθνής φόργουορντ είχε σύγκρουση με τον Βασίλη Ξανθόπουλο, ένιωσε ενοχλήσεις στον αστράγαλο και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

Ο MVP

Σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος στηρίχθηκε πολύ στη front line του, ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες ήταν εξαιρετικός. Τελείωσε με νταμπλ νταμπλ στα 21'08'' που χρησιμοποιήθηκε, έχοντας 17 πόντους (με 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 5/7 βολές), 12 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 12/14 σουτ ξεκίνησε το Περιστέρι, που από νωρίς έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τρόπους για να απειλήσουν, αλλά με τον Τζέισον Ριτς να έχει 1/8 τρίποντα και τον Ντρου Κρόφορντ να τελειώνει με 1/5 σουτ, ήταν αδύνατο να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι, έβγαλαν συνεχόμενες καλές άμυνες, είδαν τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να φτάσουν στο +9 (30-21). Με 12/14 σουτ και όπλο την συνέπεια στο κομμάτι της δημιουργίας, το Περιστέρι δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης, καταφέρνοντας να βρει απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης της Γκαζιαντέπ. Η διαφορά άλλωστε δεν έπεφτε κάτω από τους τέσσερις πόντους, για να καταλήξει στους οκτώ (48-40) καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαιναν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Δεδομένης της έλλειψης ποιότητας και λύσεων (σ.σ.: ο Ισμαΐλ Ουλουσόι τέθηκε νοκ άουτ την τελευταία στιγμή λόγω γαστρεντερίτιδας), ο Νέναντ Μάρκοβιτς φόρτωσε όλο το παιχνίδι της ομάδας του στη ρακέτα στο β' μέρος. Πότε για χάρη του Ιβάν Μπούβα, πότε για χάρη του Στέφαν Γέλοβατς. Οι δυο τους έκαναν μεγάλη ζημιά, κι ήταν οι βασικοί λόγοι που οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από το -15 (56-41) του 23ου λεπτού. Μέσα σε πέντε λεπτά, η Γκαζιαντέπ κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να φτάσει σε απόσταση βολής (65-62).

Οι αυξομειώσεις στην απόδοση των γηπεδούχων συνεχίστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να παίρνει πάλι διαφορά -σχετικής- ασφαλείας. Το +10 (81-71) στο 35ο λεπτό, δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από την πλευρά της τουρκικής ομάδας, η οποία δεν πλησίασε ποτέ περισσότερο από τους πέντε πόντους. Ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες έκανε αυτά που έπρεπε, έβαλε δύο βολές και "καθάρισε" για το Περιστέρι, που πήρε τη νίκη (87-79) και έμεινε σε τροχιά πρόκρισης στους "16" του Basketball Champions League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.000 φίλοι του Περιστερίου βρέθηκαν στο "Ανδρέας Παπανδρέου" για το παιχνίδι με την Γκαζιαντέπ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε - Μπαλντίνι - Γκουριόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 7 (1), Γκρέι 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάτσερ 15 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ), Μόουζες 17 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 10 (4/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλέικ 6 (2), Μορέιρα 8 (4 ριμπάουντ), Μόρισον 5, Σαλούστρος, Σμιθ 8 (1), Ξανθόπουλος 2.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Μπούβα 15 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίνκο 3 (1), Κρόφορντ 4 (1), Ριτς 17 (7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Βασιλιάουσκας 7, Ακιέλ, Ντικμέν, Γκοκτάς 5 (1), Χατσίγιεβα 9 (3/3 τρίποντα), Γέλοβατς 18 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 19/31 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 19/26 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 20 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Γκαζιαντέπ: 17/33 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/25 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, το Περιστέρι δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ρίγα (18/12, 19:00), ενώ η Γκαζιαντέπ παίζει στο γήπεδό της με αντίπαλο τη Νίμπουρκ (17/12, 19:00).

Photo Credits: Eurokinissi