BASKETBALL CH. LEAGUE

Προμηθέας - Μπαϊρόιτ 95-83: Αγκαλιά με την πρόκριση οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας είχε σε εντυπωσιακή βραδιά τον Ράιον Μπράουν, νίκησε την Μπαϊρόιτ 95-83 και είναι πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς του Basketball Champions League στο "Δημήτρης Τόφαλος", ο Προμηθέας φόρεσε τα καλά του. Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε σε εντυπωσιακή βραδιά στον επιθετικό τομέα και νίκησε την Μπαϊρόιτ 95-83, σε ένα παιχνίδι με επεισοδιακό φινάλε, όταν ένα φάουλ του Τσαϊρέλη στον Ρόμπερτσον με 0,5'' να απομένουν είχε ως αποτέλεσμα την απειλή σύρραξης.

Όταν η σκόνη καταλάγιασε, κι ενώ οι διαιτητές χρειάστηκαν προηγουμένως 15 λεπτά για να διαλευκάνουν το... μυστήριο μέσω του video, απέβαλαν δύο παίκτες (τον Ελις από τον Προμηθέα και τον Ρόμπερτσον από την Μπαϊρόιτ), χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Τσαϊρέλη και όλοι πήγαν σπίτι τους...

Ο Ράιον Μπράουν (31 πόντοι), ο Οκτάβιους Έλις (18 πόντοι), ο Λεωνίδας Κασελάκης (13), ο Ολεξαντρ Λίποβι (13) και ο Νίκος Γκίκας (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκορερς του Προμηθέα, που έχει πλέον 7-3 στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους "16". Οι Μπρουκς (19), Ντόρετ (14) και Σέιφερτ (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπαϊρόιτ, η οποίος έχει ρεκόρ 4-6.

O MVP

Ο Ράιον Μπράουν ήταν φανταστικός. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε όλο το βράδυ όπως ήθελε απέναντι στην γερμανική άμυνα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 31 πόντους, 12/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και +29 στον δείκτη αξιολόγησης σε 35'15'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Νίκος Γκίκας δεν σκόραρε πολύ (10 πόντοι), τελείωσε όμως το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, καθώς μοίρασε και 11 ασίστ, ενώ είχε ακόμα 5 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ, σε μία all-around εμφάνιση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας μπήκε στο γήπεδο δείχνοντας ξεκάθαρα την πρόθεσή του να ανοίξει το ρυθμό και να "τρέξει" την Μπαϊρόιτ. Για καλή του τύχη η γερμανική ομάδα δεν είχε... αντίθετη άποψη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν 51 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Προμηθέας να ξεφύγει από το 8ο λεπτό με διψήφια διαφορά (25-13). Οι Πατρινοί έκαναν μία σχεδόν αψεγάδιαστη εμφάνιση στα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης, καθώς ευστόχησαν σε 12 από τα πρώτα 14 σουτ που επιχείρησαν, έχοντας 10/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Η Μπαϊρόιτ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στη συνέχεια χάρις στην αποτελεσματικότητα της κάτω από τα δύο καλάθια και την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ, ρίχνοντας γρήγορα τη διαφορά.

Η γερμανική ομάδα ισοφάρισε στο 18' το σκορ (41-41) και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα προηγήθηκε με 41-42, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που η ομάδα του Κόρνερ πήρε κεφάλι στο παιχνίδι. Ο Προμηθέας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Κασελάκη, ανέκτησε το προβάδισμα με 44-42 και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης μπήκε στο παρκέ με σερί 7-0. Κάπως έτσι η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέφυγε με 51-42 στο 22' και δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα από εκεί και πέρα, διατηρώντας σταθερά μία διαφορά που κυμαινόταν από τους τρεις έως τους οκτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσε έχοντας 63,3% στα δίποντα και 61,5% στα τρίποντα.

Στο 33' η Μπαϊρόιτ μείωσε προσωρινά στους τέσσερις πόντους (73-69) αλλά αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε σε απόσταση δύο κατοχών. Τέσσερις πόντοι από τον Μπράουν επανέφεραν την τάξη στην Πάτρα, στο 34' ο Προμηθέας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (79-69) και όχι μόνο δεν απειλήθηκε ξανά, αλλά ξέφυγε ακόμα και με 95-78 στα τελευταία δευτερόλεπτα, μέχρι την φάση που άναψε τα αίματα 0,5'' πριν από τη λήξη, όταν ο Τσαϊρέλης έκανε φάουλ στον Ρόμπερτσον σε προσπάθεια για λέι-απ, με συνέπεια αυτός να εκνευριστεί και να του πετάξει τη μπάλα στο κεφάλι! Έπειτα από.. 15λεπτη εξέταση του video review οι διαιτητές απέβαλαν τους Ρόμπερτσον, Έλις, χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Τσαϊρέλη και πέντε βολές του Ντόρετ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος" είχε περίπου 1.000 θεατές για την αναμέτρηση του Προμηθέα με την Μπαϊρόιτ, την πέμπτη εντός έδρας στο Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαλντίνι, Ματσόνι, Ζουράποβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 44-42, 71-63, 95-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 13, Γκίκας 10 (11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Τσαϊρέλης 7, Σαλούστρος, Μέιερ 3, Κασελάκης 13, Μπράουν 31 (13/19 σουτ), Ελις 18 (9/10 δίποντα), Παρκς.

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Κόρνερ): Τόμας 2, Ρόμπερτσον 7, Στόκτον 8, Ντόρετ 14 (3/5 τρίποντα), Σέιφερτ 14, Χρόβατ 7, Μάισνερ 9, Μπρουκς 19, Ράιβιο 3.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 28/43 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 9/15 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 28 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαϊρόιτ: 22/42 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, - κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην Τουρκία θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα ο Προμηθέας, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπεσίκτας (15/1, 19:00) για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μία ημέρα αργότερα (16/1, 21:00) θα παίξει η Μπαϊρόιτ, που θα υποδεχτεί την Βίρτους Μπολόνια.

Photo credits: Eurokinissi