EUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Χατάι 76-80: Μπλακ άουτ και προ των πυλών ο αποκλεισμός

Ο Ολυμπιακός απώλεσε διαφορά 14 πόντων απέναντι στη Χατάι και οι ερυθρόλευκες μετά την ήττα τους στο ΣΕΦ (76-80) από την ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη χρειάζονται ένα θαύμα για να συνεχίσουν στο EuroCup.

Ο Ολυμπιακός στην 11η "στροφή" της EuroLeague έπαιξε έναν... τελικό απέναντι στην Χατάι, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Χατάι της Κατερίνας Χατζηδάκη, η οποία "δραπέτευσε" από το ΣΕΦ με 80-76. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο +14, αλλά η τουρκική ομάδα έκανε την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και πήρε την 5η νίκη της στην διοργάνωση της τρέχουσας σεζόν. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, η οποία στην τέταρτη περίοδο υπέστη... μπλακ άουτ, υποχώρησε στο 1-10 και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να πάρει ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στα προημιτελικά του EuroCup.

Οι ερυθρόλευκες, οι οποίες μεταξύ άλλων είχαν και την υποστήριξη των Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Ζακ ΛεΝτέι που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, "γκρέμισαν" ό,τι... έχτισαν στην τέταρτη περίοδο. Οι νταμπλούχες Ελλάδας από ττο 32:19 ως το 37:04 έμειναν στο... μηδέν, η Χατάι πήρε το μομέντουμ του αγώνα και έφτασε στη νίκη. Η Άννα Σπυριδοπούλου σημείωσε 16 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ διψήφιες ήταν επίσης οι Τζέκικα Τόμας (15), Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (11) και Λακέντρα Τζόνσον (10). Η Κατσιαρίνα Σνίτσινα (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) παρά τα 7 λάθη που υπέπεσε, ήταν η κορυφάια της Χατάι, η οποία πήρε πολλές βοήθειες και από τις Γκιζέμ Μπασαράν (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μαρίτσα Γκάγιτς (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ρικίνα Γουίλιαμς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ η Κατερίνα Χατζηδάκη είδε τις παίκτριες να έχουν 10/21 τρίποντα.

Οι γηπεδούχες στην πρώτη περίοδο είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, καθώς κέρδισαν τη μάχη των αιθέρων - ο Ολυμπιακός πήρε 10 ριμπάουντ και η Χατάι μόλις 3. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη είχε καλές επιλογές και υπομονή στην επίθεση, ενώ τρέχοντας σερί 11-0 από το 4:30 (8-11) ως το 7' (19-11) ξέφυγε με 8 πόντους. Οι Γκάγιτς και Γουίλιαμς, όμως, έδωσαν λύσεις στη Χατάι, η οποία με 3/4 τρίποντα στην α' περίοδο μείωσε σε 23-21 στο 10'.

Η Γουίλιαμς στην δεύτερη περίοδο συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των ερυθρολεύκων και η Χατάι σχεδόν στα μισά της περιόδου πήρε και πάλι το προβάδισμα (29-31). Οι ομάδες στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου εναλλάσσονταν σε θέση οδηγού, ενώ η συμπλήρωση των 20' βρήκε τον Ολυμπιακό στο +1 (39-38) έχοντας για κορυφαίες τις Τζόνσον (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παυλοπούλου (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος) και Σωτηρίου (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο). Οι γηπεδούχες μάλιστα αν είχαν εκμεταλλευτεί καλύτερα τα 7 επιθετικά ριμπάουντ πήραν και ήταν πιο ψύχραιμες από την γραμμή των βολών (8/15), θα μπορούσαν να είχαν πάρει μία μεγαλύτερη διαφορά απέναντι στην Χατάι, η οποία στου δρόμου τα μισά είχε 5/10 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο επέβαλλε τον ρυθμό του και με όπλο του την επιθετική του άμυνα - ως το 25' έκανε 5 κλεψίματα - "έχτισε" μία σημαντική διαφορά. Η Σπυριδοπούλου και η Τόμας συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, και όταν ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, η διαφορα έφτασε ως τους 14 πόντους ( 60-46 στο 28:20 και 62-48 στο 29'), με την Χατάι, όμως, να μειώνει σε 62-53 στο τέλος της περιόδου τρέχοντας ένα μικρό σερί (0-5).

Η Χατάι δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί και βασιζόμενη στην καλή της άμυνα κι έχοντας για οδηγό την Σνίτσινα "ροκάνισε" την διαφορά. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη μάλιστα 2:41 πριν από το τέλος πήρε το προβάδισμα (68-69) ύστερα από τέσσερα τρίποντα. Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν να τα βρίσκουν... μπαστούνια απέναντι στην άμυνα της Χατάι, η οποία 48'' πριν από την λήξη ξέφυγε με 68-73. Οι φιλοξενούμενες στον εναπομείναντα χρόνο έμειναν ψύχραιμες από την γραμμή των βολών κι εντέλει πήραν τη νίκη με 80-76.

Δεκάλεπτα: 23-21, 39-38, 62-53, 76-80

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (2/8 βολές, 10 ριμπάουντ),Σωτηρίου 7, Σταμάτη 3 (1), Σταμολάμπρου 11 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 8 , Σπυριδοπούλου 16 (1), Τίκβιτς 2.

Χατάι (Χατζηδάκη): Αϊντίν 10 (1), Μπασαράν 16 (7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάγιτς 15 (9 ριμπάουντ), Σνίτσινα 15 (3), Γουίλιαμς 18 (1), Νταρισίογλου, Γκιουνάι 3 (1), Κοκσάλ 3 (1).

Photo credits: Eurokinissi