Με τους αγώνες Παναθηναϊκός-Λαύριο (17:00) και Ιωνικός-Προμηθέας (19:30) ολοκληρώνεται η 15η αγωνιστική της Basket League. Δράση και στην Α1 γυναικών, όπου ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ. Δείτε το πρόγραμμα της ημέρας.

Με δύο παιχνίδια πέφτει η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Η αρχή γίνεται στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 17:00 το Λαύριο με στόχο την επιστροφή του στις νίκες μετά τα δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα σε Πρωτάθλημα και EuroLeague, με τις ήττες από ΑΕΚ και Αρμάνι Μιλάνο.

ADVERTISING

Η δράση συνεχίζεται και ολοκληρώνεται για τη Basket League στο "Σοφία Μπεφόν", όπου ο Ιωνικός φιλοξενεί τον Προμηθέα Πάτρας, με τους Πατρινούς να ψάχνουν το διπλό για να ξεπεράσουν το... κάζο της εντός έδρας ήττας από τη Λάρισα την προηγούμενη εβδομάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός - Λαύριο 17:00

ADVERTISING

"Σ. Μπεφόν": Ιωνικός - Προμηθέας 19:30

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ 15 ΑΓΩΝΕΣ
 

1

Παναθηναϊκός

26 (12-2)

2

ΑΕΚ

26 (11-4)

3

Περιστέρι

25 (10-5)

4

Προμηθέας

24 (10-4)

5

Ηφαιστος

24 (9-6)

6

Λαύριο

21 (7-7

7

Ιωνικός Νικαίας

21 (7-7

8

Πανιώνιος

21 (6-9)

9

Λάρισα

21 (6-9)

10

Ρέθυμνο

21 (6-9)

11

Ηρακλής

21 (6-9)

12

Κολοσσός

20 (5-10)

13

ΠΑΟΚ

19 (4-11)

14

Άρης

19 (4-11)

* Παναθηναϊκός, Προμηθέας, Λαύριο και Ιωνικός έχουν έναν αγώνα λιγότερο

ΤΖΑΜΠΟΛ ΣΤΟΝ Β' ΓΥΡΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ξεκινά ο δεύτερος γύρος στην Α1 γυναικών, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να προπορεύται και να είναι αήττητος, περιμένοντας πλέον τον ΠΑΣ Γιάννινα στο βοηθητικό του ΣΕΦ για τη 12η αγωνιστική. Σημαντικό παιχνίδι και στο "Παύλος Γιαννακόπουλος", όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, ενώ η Ελευθερία Μοσχάτου αντιμετωπίζει εντός έδρας το Σπόρτινγκ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

ΣΕΦ Βοηθ. (αιθ. 5) 15.00 Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Εσπερίδες

Μελισσίων 14.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Νίκη Λευκάδας

Μοσχάτου 13.00 Ελευθερία Μ.-Σπόρτιγκ

Αγ. Δημητρίου (Π) 16.45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-ΟΑ Χανίων

Π. Γιαννακόπουλος 14.30 Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 11 ΑΓΩΝΕΣ)
 

1

Ολυμπιακός

22

2

Ελευθερία Μοσχάτου

19

3

Χανιά

19

4

Παναθηναϊκός

18

5

Σπόρτιγκ

17

6

ΠΑΟΚ

17

7

Νίκη Λευκάδας

15

8

Εσπερίδες

15

9

ΠΑΣ Γιάννινα

15

10

Δάφνη Αγ. Δημητρίου

15

11

Κρόνος Αγ. Δημητρίου

14

12

Μελίσσια

12

ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ

Η δράση βέβαια εξαπλώνεται σε όλες τις κατηγορίες, με εξαίρεση την Α2, η 14η αγωνιστική της οποίας ολοκληρώθηκε χθες (11/1). Πλήρες πρόγραμμα, λοιπόν, σε Β' και Γ' Εθνική.

Αναλυτικά το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας:

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1ος Όμιλος

Στ. Βενέτης 18.00 Αιγάλεω-Δούκας

Εσπέρου 17.00 Έσπερος-Ιωνικός

Στ. Καλαϊτζής 17.00 Πανερυθραϊκός-ΟΦΗ

1ο Μάνδρας 17.00 Μανδραϊκός-Λοκρός Αταλάντης

Μίλων 17.00 Εθνικός-Πανελευσινιακός

Μεγάρων (Ν) 17.00 ΝΕ Μεγαρίδος-Πεντέλη

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Παπάγου

Αγ. Θωμά 17.00 Μαρούσι-Πρωτέας Βούλας

2ος Όμιλος

Πεύκων 17.00 Μαχητές-Ευκαρπία

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Φάρσαλα

Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Κομοτηνή

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα

Αγ. Παύλου 15.30 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Έσπερος Λαμίας

Ευόσμου 18.00 Αίας-Δόξα Λευκάδας

Μ. Τσίκινας 17.00 ΧΑΝΘ-Πρωτέας Γρεβενών

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1Όμιλος

ΚΓ Ληξουρίου 14.00 Νέο Ληξούριο-ΓΣ Κορωπίου

Γ&Ε. Μπουρνάκη 17.00 ΑΟ Ερμιόνης-ΑΟ Γλαύκος

ΑΚΔ Τρίπολης 17.00 ΣΔΥ Τρίπολης-ΑΟ Ακράτα

ΔΑΚ Νίκαιας Πλ. 17.00 Άρης Νίκαιας-ΚΑΟ Κορίνθου

Παναχαϊκής 17.00 Παναχαϊκή-ΑΕΝ Κηφισιάς

ΚΓ Κάτω Αχαγιάς 17.00 ΑΟ Αχαγιά 82’-Ηλυσιακός

2 Όμιλος

ΚΓ Σχηματαρίου 12.30 Ερμής Σχηματαρίου-ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

ΚΓ Ραφήνας 17.00 Αργοναύτης Τριγλ.-ΑΟΝΣ Μίλων

ΚΓ Ζωγράφου 15.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΑΟΚ Χάνια

Νέο Κλ. Αγ. Δημητρίου 13.30 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Άρης Θήβας

Τ. Καμπούρης 17.00 ΑΚ Χαλκίδας-ΑΣ Πέρα

ΚΔΓ Χίου 16.00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΦΕΑ ΝΦ

3 Όμιλος

Νέο Κλ. Ιωαννίνων 14.00 ΣΚ Ιωάννινα-Ολυμπιακός Βόλου

ΕΑΚ Κέρκυρας 17.00 Φαίακας Κέρκυρας-ΦΟ Αριδαίας

ΚΓ Κατσιμήδου 17.00 Αίολος Τρικάλων-Ίκαροι Τρικάλων

ΚΓ Καρδίτσας 17.00 Αναγέννηση Καρδίτσας-ΓΑΣ Μελίκης

Δημ. Βικέλας 17.00 Αετοί Βέροιας-ΑΓΣ Ιωαννίνων

ΔΑΚ Φλώρινας 17.00 Αριστοτέλης Φλ.-Νίκη Βόλου

4 Όμιλος

ΔΑΚ Καλαμαριάς 18.00 Απόλλων Καλαμαριάς-Ασπίς Ξάνθης

ΔΑΚ Σερρών 18.00 Πανσερραϊκός-ΑΣΑΑ Ζέφυρος

Αγ. Παύλος Χαλκ. 18.00 Κένταυρος Καλ.-Μακεδονικός

ΚΓ Μαντουλίδης 18.00 Μαντουλίδης-Ίκαροι Σερρών

11 Δημ. Σχολείο Ευόσμου 18.00 ΔΕΚΑ-ΜΕΝΤ

Φιλ. Αμοιρίδης 18.00 Λεύκιππος Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος

Photo Credits: Eurokinissi