Ο Προμηθέας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (19:15, LIVE Blog από το Sport24.gr) στο παιχνίδι που δεσπόζει στο μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας Μάχες σε όλες τις κατηγορίες.

Ο Προμηθέας θέλει να ξανακάνει ζημιά στον Παναθηναϊκό. Κάτι παραπάνω από δύο μήνες μετά την τρομερή του πρόκριση σε βάρος των "πράσινων" στο Κύπελλο Ελλάδος, ο Προμηθέας υποδέχεται τον Παναθηναϊκο΄για την 16η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League (19:15, θέλοντας να κάνει μία ακόμα υπέρβαση.

ADVERTISING

Ο Παναθηναϊκός βέβαια από την πλευρά του έχει την ψυχολογία στα ύψη μετά τις δύο σερί νίκες στην EuroLeague κόντρα σε Μπάγερν και Ζάλγκιρις μέσα στην εβδομάδα, με το ζητούμενο για τους "πράσινους" να είναι η ενέργεια που θα βγάλουν, αφού δίνουν το τρίτο παιχνίδι τους σε πέντε μέρες.

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Παναθηναϊκός*

28

13-2

2

ΑΕΚ

28

12-4

3

Περιστέρι

27

11-5

4

Προμηθέας*

26

11-4

5

Ήφαιστος

25

9-7

6

Λαύριο

24

8-8

7

Ρέθυμνο

23

7-9

8

Ιωνικός

23

7-9

9

Πανιώνιος

22

6-10

10

Ηρακλής

22

6-10

11

Λάρισα

22

6-10

12

Κολοσσός

21

5-11

13

ΠΑΟΚ

21

5-11

14

Άρης

21

5-11

*Παναθηναϊκός και Προμηθέας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

ADVERTISING

ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

Η σημερινή μέρα είναι γεμάτη μπάσκετ, αφού υπάρχουν αγώνες σε όλες τις κατηγορίες. Από την Α2 Ανδρών, όπου ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής με τον αγώνα Ψυχικό - Διαγόρας Δρυοπιδέων, μέχρι την Α1 Γυναικών, την Β' και την Γ' Εθνική Ανδρών και την Α2 Γυναικών, θα υπάρχει μπάσκετ σε όλη την Ελλάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Ψυχικού 16.00 Ψυχικό-Διαγόρας Δρ.

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1ος Όμιλος

Στ. Βενέτης 18.00 Αιγάλεω-Έσπερος

Ζ.Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ-Μαρούσι

Δύο Αοράκια 17.00 ΟΦΗ-Δούκας

Αταλάντης 17.00 Λοκρός Ατ.-Πενερυθραϊκός

Π. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Μανδραϊκός

Νέας Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-Εθνικός

Παπάγου 17.00 Παπάγου-ΝΕ Μεγαρίδας

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Β.-ΚΑΟ Μελισσίων

2ος Όμιλος

Ευκαρπίας 17.00 Ευκαρπία-Ερμής Λαγκαδά

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-ΧΑΝΘ

Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-Μαχητές

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Στρατώνι

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος-Λαμίας-ΠΑΣ

Γέφυρας 16.00 Γέφυρα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Πολύγυρος

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Αίας Ευόσμου

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1ος Όμιλος

Παπασιδέρης 17.00 Κορωπί-Ερμιόνη

Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Αχαγιά 82

Ακράτας 13.00 Ακράτα-Νέο Ληξούρι

Ν. Πέρκιζας 17.00 Χαλάνδρι-ΣΔΥ Τρίπολης

Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Π. Φάληρο

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Άρης Νίκαιας

Αντ. Φώτσης 17.00 Ηλυσιακός-Παναχαϊκή

2ος Όμιλος

Νάξου 15.00 Τα Φανάρια-Ένωση Ιλίου

Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Ερμής Σχηματαρίου

ΕΑΚ Χανίων 15.45 ΑΟΚ Χανιά-Αργοναύτης Τριγλίας

Ερ. Χατζόπουλος 17.00 Άρης Θήβας-ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Βυζαντινό Α.Κ. 17.00 Πέρα-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Ν. Φιλαδέλφειας 17.00 ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΑΚ Χαλκίδας

3ος Όμιλος

Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Β.-Τιτάνες Παλαμά

Αριδαίας 17.00 ΦΟ Αριδαίας-ΣΚ Ιωάννινα

Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Φαίακας

Μελίκης 17.00 Μελίκη-Αίολος Τρικάλων

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αναγέννηση Καρδίτσας

Νέας Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Αετοί Βέροιας

4ος Όμιλος

Αμπελοκήπων 18.00 Ελπίς-Λεύκιππος Ξάνθης

Περαίας 18.00 Ζέφυρος 02-Απόλλων Καλαμαριάς

Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-Πανσερραϊκός

Σερρών 18.00 Ίκαροι Σερρών-Κένταυρος Καλ.

ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ-Μαντουλίδης

Μίκρας Β’ 17.00 Μ. Αλέξανδρος-ΔΕΚΑ

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ιωαννίνων (Ν) 14.00 ΠΑΣ Γιάννινα-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Εσπέρου 17.00 Εσπερίδες-ΚΑΟ Μελισσίων

Σπόρτιγκ 13.00 Σπόρτιγκ-Δάφνη Αγ. Δημητρίου

Κλαδισού 13.00 ΟΑ Χανίων-Παναθηναϊκός

ΠΑΟΚ 13.00 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος Όμιλος

Χίου 16.00 Αιγέας Χίου-Πρωτέας Βούλας

Εθν. Αντίστασης 13.45 Αετός Καλλιθέας-ΕΦΑΟ Ζωγράφου

ΣΕΦ (αιθ.6) 13.00 Πανιώνιος-Αγ. Παρασκευή

Δ. Καλτσάς 13.30 Αθηναϊκός-Φοίνικας Πειραιά

Άργους 13.00 ΑΟ Άργους Δαναοί-Ηλιούπολη

2ος Όμιλος

ΜΕΝΤ 14.30 ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός

Πυλαίας 13.00 Πυλαία-Απόλλων Καλαμαριάς

ΣΣ Κατερίνης 14.00 Πιερικός Αρχέλαος-Ασπίς 2001

Ιβανώφειο 15.00 Ηρακλής-Ολύμπια ΓΣ Λάρισας

Αλεξάνδρειο 13.00 Άρης-Παναθλητικός

Πανοράματος 14.45 Πανόραμα-Αναγέννηση Ν.Ρυσίου