Η 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League συνεχίζεται με την αναμέτρηση του Ιωνικού κόντρα στον Άρη στο "Σοφία Μπεφόν". Εκτός έδρας με τον Τρίτωνα ο Ολυμπιακός Β' στην Α2, πέντε παιχνίδια στην Α1 Γυναικών.

Με το Ιωνικός - Άρης (19:00) συνεχίζεται η 17η αγωνιστική στην ΕΚΟ Basket League, η οποία θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ (Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ). Οι δύο ομάδες αναζητούν τη νίκη που θα τους δώσει βαθμολογική ανάσα στη μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

ADVERTISING

Το πρόγραμμα της ημέρας:

Σ. Μπεφόν 19:00 Ιωνικός - Άρης

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ

ADVERTISING

1

Παναθηναϊκός*

30

14-2

2

ΑΕΚ

30

13-4

3

Προμηθέας

28

11-6

4

Περιστέρι

28

11-6

5

Ήφαιστος

27

10-7

6

Λαύριο

25

8-9

7

Ρέθυμνο

25

8-9

8

Ηρακλής

24

7-10

9

Κολοσσός

23

6-11

10

Πανιώνιος

23

6-11

11

Ιωνικός*

23

7-9

12

Λάρισα

23

6-11

13

ΠΑΟΚ*

21

5-11

14

Άρης*

21

5-11

*Έχουν αγώνα λιγότερο.

Α2: ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β'

Μετά τα επτά παιχνίδια του Σαββάτου, η 16η αγωνιστική της Α2 Ανδρών ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Τρίτωνα και τον Ολυμπιακό Β'.

Αναλυτικά:

3ο ΚΓ Ζωφριάς 20.00 Τρίτων-Ολυμπιακός

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1.

Χαρίλαος Τρικούπης

32

2.

Διαγόρας Δρυοπιδέων

29

3.

Απόλλωνας Πάτρας

26

4.

Ψυχικό

26

5.

Καρδίτσα

25

6.

Ελευθερούπολη

24

7.

Οίακας Ναυπλίου

23

8.

Δάφνη Δαφνίου

23

9.

Ανατόλια

22

10.

Κόροιβος Αμαλιάδας

22

11.

Αγρίνιο

22

12.

Φίλιππος Βέροιας

22

13.

Ολυμπιακός

20

14.

Παγκράτι

20

15.

Αμύντας

20

16.

Τρίτωνας

19

*Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 λόγω τιμωρίας από την περσινή αγωνιστική περίοδο.

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η 14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, η 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών ολοκληρώνεται σήμερα (26/1) με άλλες πέντε αναμετρήσεις.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Μελισσίων 14.00 ΚΑΟ Μελισσίων-ΠΑΣ Γιάννινα

Μοσχάτου 13.00 Ελευθερία Μοσχάτου-Εσπερίδες Καλλιθέας

Αγ. Δημητρίου (Π) 16.45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας

Π. Γιαννακόπουλος 14.30 Παναθηναϊκός-Σπόρτιγκ

ΠΑΟΚ 13.00 ΠΑΟΚ-ΟΑ Χανίων

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1

Ολυμπιακός

28

2

Ελευθερία Μοσχάτου

22

3

Χανιά

22

4

Παναθηναϊκός

22

5

Σπόρτιγκ

20

6

ΠΑΟΚ

19

7

Νίκη Λευκάδας

19

8

Εσπερίδες

18

9

Κρόνος Αγίου Δημητρίου

18

10

Γιάννινα

17

11

Δάφνη Αγίου Δημητρίου

17

12

Μελίσσια

15

ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

Η μπασκετική δράση βέβαια εξαπλώνεται σε κάθε γωνιά της χώρας, με πλούσιο πρόγραμμα σε Β' και Γ' Εθνική.

Αναλυτικά το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας:

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1 Όμιλος

Ζ. Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ-Αιγάλεω

Βαρδινογιάννειο 17.00 ΟΦΗ-Έσπερος

Αταλάντης 17.00 Λοκρός-Δούκας

Π. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός

Νέας Πεντάλης 17.00 Πεντέλη-Μανδραϊκός

Παπάγου 17.00 Παπάγου-Εθνικός

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-ΝΕ Μεγαρίδος

Αγ. Θωμά 17.00 Μαρούσι-ΚΑΟ Μελισσίων

2 Όμιλος

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Ευκαρπία Ταρενίδης

Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Μαχητές

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-ΠΑΣ Γιάννινα

Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Πολύγυρος

Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1 Όμιλος

Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Κορωπί

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Ερμιόνη

Ν.Πέρκιζας 13.00 Χαλάνδρι-Νέο Ληξούρι

Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-ΣΔΥ Τρίπολης

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Π. Φάληρο

Αντ. Φώτσης 17.00 Ηλυσιακός-Άρης Ν.

Κάτω Αχαγιάς 17.00 Αχαγιά 82-Παναχαϊκή

2 Όμιλος

Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Ένωση Ιλίου

Κλαδισού 17.00 ΑΟΚ Χανιά-Ερμής Σχηματαρίου

Ερ. Χατζόπουλος 17.00 Άρης Θήβας-Αργοναύτης

Βυζαντινό ΑΚ 17.00 Πέρα-ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Ν. Φιλαδέλφειας 17.00 ΦΕΑ Νφ/ΝΧ-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Χίου 16.00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΑΚ Χαλκίδας

3 Όμιλος

Αριδαίας 17.00 Αριδαία-Τιτάνες Παλαμά

Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρ.-ΣΚ Ιωάννινα

Μελίκης 17.00 Μελίκη-Φαίακας Κέρκυρας

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αίολος Τρικάλων

Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Καρδίτσας

Φλώρινας 17.00 Αριστοτέλης-Αετοί Βέροιας

4 Όμιλος

Αμπελοκήπων 18.00 Ελπίς Αμπελοκήπων-Ασπίς Ξάνθης

Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-Απόλλων Καλαμαριάς

Σερρών 18.00 Ίκαροι Σερρών-Πανσερραϊκός

ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ-Κένταυρος Καλ.

Μίκρας Β’ 17.00 Μ. Αλέξανδρος-Μαντουλίδης

Φ. Αμοιρίδης 18.00 Λεύκιππος Ξάνθης-ΔΕΚΑ

Photo Credits: Eurokinissi