OPINIONS

Παναθηναϊκός - Ζάλγκιρις: Έχασε το μυαλό του

EUROKINISSI

Ο Γιώργος Οικονόμου γράφει για την “πρόκληση” της Ζαλγκίρις η οποία έβγαλε εκτός κλίματος τον Παναθηναϊκό, που όταν επέστρεψε δεν μπόρεσε να το τελειώσει και υποχρεώθηκε στην πρώτη εντός έδρας ήττα.

Για να περιορίσεις τη Ζαλγκίρις δεν φτάνει μόνο η ενέργεια και η αθλητικότητα. Χρειάζεται πολλά περισσότερα, μα πάνω απ' όλα συγκέντρωση και καθαρό μυαλό που ο Παναθηναϊκός δεν είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια, με αποτέλεσμα υποχρεωθεί στην πρώτη του εντός έδρας ήττα στη φετινή EuroLeague .Κι αν το... στραβοπάτημα στο Μόναχο δεν είχε τόσο μεγάλη σημασία, αυτό κόντρα στους Λιθουανούς έχει και η ομάδα του “τριφυλλιού” θα το κουβαλάει μέχρι να βρει νίκες μακριά από το ΟΑΚΑ.

Για 20 λεπτά η Ζαλγκίρις έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ αφήνοντας προκλητικά το σουτ στον Παναθηναϊκό αφού γνώριζε πως δεν υπάρχει ο παίκτης που θα απειλήσει με συνέπεια από τα 6.75 όπως ο Λοτζέσκι. Οι γηπεδούχοι παρασύρθηκαν και χωρίς να έχουν συγκέντρωση ακολούθησαν αυτόν τον ρυθμό σπαταλώντας πολλές επιθέσεις. Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” προσπάθησαν ν' αντεπιτεθούν, ο Νικ Καλάθης από τα μέσα της τρίτης περιόδου ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα, ξεκινώντας πρώτα από την άμυνα.

Μαζί με Λάνγκφορντ και Παππά ο Παναθηναϊκός πήγε περισσότερο σε καταστάσεις που γνωρίζει καλά και κατάφερε να γυρίσει το ματς από το -17. Κι όμως, ενώ είχε το προβάδισμα με 74-70 ένα λεπτό πριν από τη λήξη έδωσε το δικαίωμα στους Λιθουανούς να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση και να το κερδίσουν με απόλυτη ψυχραιμία. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έβγαζαν μια σιγουριά στο παιχνίδι τους ακόμα κι όταν ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι στη μεγαλύτερη διάρκεια ήταν ένα βήμα πίσω.

ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Όσα δεν ήθελε να συμβούν στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός έγιναν, με συνέπεια να βαδίζει στο ρυθμό της Ζαλγκίρις στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Τα προβλήματα ξεκίνησαν από την αντιμετώπιση του Παούλιους Γιανκούνας όπου είχαν ως αποτέλεσμα να κάνουν γρήγορα δύο φάουλ οι Μήτογλου και Τόμας. Στη συνέχεια οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν ξεκάθαρο πρόβλημα στην επίθεση από τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης δεν μπορούσε να δημιουργήσει όπως τον έχουμε συνηθίσει.

Η νευρικότητα του “τριφυλλιού” έδωσε το δικαίωμα στους Λιθουανούς ν' ανοίξουν τη διαφορά και τον τεχνικό του Παναθηναϊκού ν' αναζητά λύσεις μέσα από το ροτέισον το οποίο άρχισε από νωρίς. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να κυκλοφορήσουν την μπάλα έχοντας σημείο αναφοράς τον Ίαν Βουγιούκα που δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του ενώ τελείωσε και φάσεις κοντά στο καλάθι. Αλλά μέχρι εκεί... Η ισορροπία χάθηκε για τον Παναθηναϊκό για μερικά λεπτά όταν η Ζαλγκίρις έφτασε τη διαφορά στους 17 με τους γηπεδούχους να μοιάζουν εγκλωβισμένοι πηγαίνοντας σε επιπόλαιες επιλογές.

Η απόφαση του Πασκουάλ να παίξει με τρεις γκαρντ (Καλάθη, Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ) έφερε μια μικρή αντίδραση, προκειμένου να μειώσουν οι “πράσινοι” προσωρινά. Με μόλις έναν αιφνιδιασμό και άσχημα ποσοστά (6/15 διπ. και 4/14 τριπ.) ο Παναθηναϊκός αναζητούσε ένα... σοκ για να ξυπνήσει από τη στιγμή που ο Γιασικεβίτσιους είχε πάει το παιχνίδι εκεί που ήθελε με σωστά εκτελεσμένες επιθέσεις στο πέντε εναντίον πέντε κι έντεκα περισσότερα ριμπάουντ (20-9).

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ

Μέσα από την άμυνα του, όπου άλλαξε τακτική κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γυρίσει το ματς καθώς μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο δεν το είχε καταφέρει κι επιθετικά ανέλαβε δράση ο Λάνγκφορντ. Οι γηπεδούχοι κράτησαν χαμηλά τη Ζαλγκίρις με τον Καλάθη να δίνει βοήθεια σε κάθε φάση μέσα στη ρακέτα κάνοντας σημαντική δουλειά αμυντικά και ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς στο οποίο πήραν το προβάδισμα.

Μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά, ώστε να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έβρισκαν λύσεις στα δύσκολα κι είχαν παρασύρει τον Καλάθη αφήνοντας του το σουτ. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες από τα 6.75, σημείωσε το πρώτο τρίποντο στο 33' κι έδωσε το σύνθημα στην ομάδα του, ώστε να ξεκινήσει την αντεπίθεση. Το επιμέρους σκορ 15-6 στο τελευταίο δεκάλεπτο (66-64) ήταν ενδεικτικό της εικόνας που είχε αλλάξει για τα καλά στο ΟΑΚΑ. Σαφώς και δεν τελείωσε κάτι εκεί αφού παρά το προβάδισμα με 74-70 που πήρε ο Παναθηναϊκός, η απάντηση ήταν άμεση, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Με το σκορ στο 76-74 οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα αλλά... χάρισαν δύο ριμπάουντ και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση όπως και πέρσι.

Εκεί επί της ουσίας χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του “τριφυλλιού”, προκειμένου να πάρει τη νίκη. Στο έξτρα πεντάλεπτο, εφόσον η Ζαλγκίρις μπήκε μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με κακές επιλογές να επιστρέψουν αφού πλέον είχε έρθει η κόπωση από την προσπάθεια για την ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός, έχασε το μυαλό του απέναντι σε μία ομάδα που βάζει πάνω απ' όλα την τακτική και το πλήρωσε, οπότε πλέον πρέπει ν' αναζητήσει εκτός έδρας νίκες.

Photo credits: Eurokinissi