ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 27-23: Πήραν το ντέρμπι οι κιτρινόμαυροι

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάκομπσεν που πέτυχε εννιά γκολ επικράτησε με 27-23 επί του ΠΑΟΚ και ουσιαστικά εξασφάλισε την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Μεγάλο ντέρμπι για περίπου 50 λεπτά είχαμε στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ. Οι κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που τελικά βρήκαν τις λύσεις στο τέλος, επικράτησαν με 27-23 και είναι αγκαλιά με τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε τέρματα από τους Πετρίδη και Παλάσκα. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με επί μέρους 6-1 προηγήθηκε με 6-3 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Σεϊρεκίδη δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Κωστακίδη στο 25' (10-10). Με δύο γκολ από τον Γιάκομπσεν και άλλα δύο από τους Κοκκώνη και Κυπραίο το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-12.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με τέρμα του Κυπραίου, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με επί μέρους 3-0 κατάφερε να προηγηθεί με 16-14. Ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του έτρεξε ένα επί μέρους 4-2 για να φτάσουμε στο 18-18 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 27-23.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γιάκομπσεν που πέτυχε εννιά γκολ, ενώ πολλές επεμβάσεις έκανε στο δεύτερο μέρος ο Ροζαβόλγκι.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 27-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 5-3, 7-6, 10-9, 12-12 (ημ), 13-13, 16-14, 18-18, 22-21, 25-22, 27-23

AEK: Μπάγιος 4, Γιάκομπσεν 9, Μυλωνάς 3, Ζαμπούνης 2, Παλεβίτσιους 1, Μπάλαζ 3, Βραζάλιτσα 2, Αλβανός 2, Π. Νικολαΐδης 1,

ΠΑΟΚ: Πετρίδης 2, Παλάσκας 3, Μαστορογιάννης 3, Κωστακίδης 4, Κοκκώνης 5, Κυπραίος 3, Αραμπατζής 2, Νικολαΐδης 1