ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Αερωπός - Ολυμπιακός 23-25: Πέρασαν από την Έδεσσα οι ερυθρόλευκοι

HANDBALL PREMIER / ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστική της Handball Premier ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-23 επί του Αερωπού στην Έδεσσα στο ντεμπούτο του Νέναντ Κλιάιτς στον πάγκο του.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Νέναντ Κλιάιτ στον πάγκο του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστική της Handball Premier, επικράτησαν με 25-23 επί του Αερωπού στην Έδεσσα και έπιασαν την ΑΕΚ (έχει αγώνα λιγότερο) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ όμως σε κανένα σημείο του αγώνα οι παίκτες του Αερωπού δεν τους άφησαν να χαλαρώσουν.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με επτά γκολ, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να μειώσουν στο γκολ (23-24) τρία λεπτά πριν το τέλος. Παρ' όλα αυτά δεν μπόρεσαν να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στην νίκη με 25-23 με τέρμα του Σανίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τζηράς με οκτώ τέρματα, ενώ για τους γηπεδούχους έξι είχε ο Μισαηλίδης.

Αερωπός ManDynamic – Oλυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 23-25

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-6, 7-8, 8-10, 9-13 (ημ.), 10-16, 12-19, 16-20, 19-22, 21-24, 23-25

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης 2, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 6, Αποστολίδης, Στάτσκος, Μουμτσιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος.

Ολυμπιακός (Νέναντ Κλιάιτς): Σπίκιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Τζέριτς 4, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπάγιος, Όστοϊτς 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1

Δίλεπτα: 3 – 2