ΧΑΝΤΜΠΟΛ

EHF Cup: Ανατροπή και πρόκριση του Ολυμπιακού κόντρα στην Τιμισοάρα

EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)
EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του EHF Cup προκρίθηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 29-26 επί της Τιμισοάρα στο κλειστό του Ρέντη και ανέτρεψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη σπουδαία πρόκριση στο Γ’ προκριματικό γύρου του EHF Cup, επικρατώντας με 29-26 της Τιμισοάρα, σκορ με το οποίο ανέτρεψε την ήττα του πρώτου αγώνα στην Ρουμανία (31-29).

Οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά.

Η Τιμισοάρα κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με τρία τέρματα (4-7 και 7-10) και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-15. Από εκεί και πέρα όμως είχαμε ανατροπή του σκηνικού. Μετά από οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ο Τζηράς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν ξανακοίταξε πίσω του.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν σε ρόλο οδηγού και ο Αραπακόπουλος ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +3 στο 48' κάνοντας το 22-19. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με πέντε γκολ (25-20) οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά η Τιμισοάρα κατάφερε να την κατεβάσει στα δύο (26-24) μέσα σε τέσσερα λεπτά. Δύο γκολ του Μάλλιου και ένα του Τζηρά έφτασαν στο τελικό 29-26 το οποίο ήταν και σκορ πρόκρισης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΟΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-10, 9-12, 13-15 (ημχ.), 14-16, 17-16, 19-18, 23-20, 26-22, 29-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς 1, Μάλλιος 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος, Τινκίρ 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 3

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (Μιλόσεβιτς): Μιλόσεβιτς 2, Τριφ, Νεάμτου, Βάρο 1, Πρίμπανιτς 3, Σαντόβεατς 7, Μπαμπασαφάρι, Μαριάνοβιτς 6, Σομλέα, Ιριμέσκου, Τσίμπαν 3, Φενίτσι 3, Ρούσου, Μπαικάν 1, Ναστάζιε.

Διαιτητές: Μπάσκοβιτς- Παλάσκοβιτς (Σλοβενία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ)

Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 3/6-4/6