ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών: Ήττα από την Τουρκία και δυσκολεύει η πρόκριση

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2020 / ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών πλήρωσε το νεκρό της διάστημα στο τέλος του αγώνα και ηττήθηκε με 26-22 από την Τουρκία στην Κοζάνη κάτι που κάνει πιο δύσκολη την υπόθεση πρόκριση στα τελικά του EURO 2020.

Την ήττα με 26-22 από την Τουρκία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ των ανδρών στον αγώνα που διεξήχθη στην Κοζάνη στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του EURO 2020. Οι διεθνείς παρουσιάστηκαν νευρικοί και στο τέλος έκαναν πολλά λάθη που στοίχισαν την ήττα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Τούρκοι μπήκαν σε ρόλο οδηγού συντηρώντας ένα προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τα τρία γκολ (7-10) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, η Εθνική μας έβγαλε αντίδραση και με επί μέρους 4-1 κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά στην ισοφάριση (11-11) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Ελλάδα προηγήθηκε με 12-11 με τέρμα του Τζηρά και στη συνέχεια ακολούθησε μία μάχη γκολ - γκολ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 22-22 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Εκεί οι Τούρκοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των διεθνών και έτρεξαν επί μέρους 4-0 για να φτάσουν στη νίκη με 26-22.

Ελλάδα - Τουρκία 22-26

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 6-7, 9-10, 11-11 (ημ), 12-13, 16-16, 18-18, 20-21, 22-22, 22-26

Ελλάδα (Αρβανίτης): Αραμπατζής, Αραπακόπουλος, Μπασμαλής 1, Μπουκοβίνας, Ηλιόπουλος 5, Κανδύλας, Κεδέρης, Κρητικός 2, Λιάπης, Μάλλιος, Μυλωνάς 7, Παπαδιονυσίου, Πασσιάς, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 2, Τζηράς 5.

Τουρκία (Σεντούρκ): Αρίφογλου, Μπισέρ 7, Τσελέμπι 2, Ντεμιρεζέν 1, Ερσεϊλάν 1, Ερόζ 1, Ερσίν 4, Γκιέκτεπε, Γκιουμουσόκ, Κιουτάχια 2, Ναλμπάντογλου, Οζμουσούλ, Οζτούρκ 1, Πεχλιβάν 4, Πεκτάς 2, Σαράκ.