ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Η ΑΕΚ επικράτησε με 27-24 κόντρα στον Ολυμπιακό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier αφού επικράτησε με 27-24 επί του Ολυμπιακού μειώνοντας τη διαφορά τους στον έναν βαθμό. Διαμαρτυρίες των ερυθρόλευκων για τις συνθήκες του αγώνα.

Στον ένα βαθμό μειώθηκε η διαφορά της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό αφού οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 27-24 στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι παίκτες του Γραμματικού ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός έχει παράπονα από τις συνθήκες του αγώνα. Το ματς είχε πολλές ολιγόλεπτες διακοπές με τους οπαδούς της ΑΕΚ να φτύνουν τον Τζηρά και τον Τσιλιμπάρη, ενώ υπήρξε ένταση και μετά το τέλος του ματς.

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 3-4 χάρη σε τέρμα του Κανδύλα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη και τη διακοπή στο ματς, λόγω του φτυσίματος στον Τζηρά, βρήκε ρυθμό και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +7 (23-16) στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά εκεί ήρθε η αντίδραση των ερυθρόλευκων. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ με μπροστάρη τον Τσίλη δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (25-23), αλλά ο Γιάκομπσεν με δύο τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 27-24.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 9-8, 11-9, 14-11 (ημχ.), 17-13, 20-15, 22-16, 24-17, 24-21, 27-21

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 12, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς, Ρέινα 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 47:31 Νταρσουλάντ (τρεις δίλεπτες), Δίλεπτα: 9-4, Πέναλτι: 2/2-3/4