ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βέροια

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Βέροια όπου επιβλήθηκε με 26-16 του Φιλίππου και περιμένει το αποτέλεσμα στο ματς του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ για να δει ποια ομάδα θα βρίσκεται στη δεύτερη θέση της Handball Premier.

Τη μοναξιά της κορυφής στη Handball Premier συνεχίζει να απολαμβάνει ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 26-16 επί του Φιλίππου στη Βέροια. Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, οι Πειραιώτες ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση του πρώτο 10λεπτου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 4-4, αλλά ήταν και η τελευταία φορά που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο αφού στα επόμενα δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί και προηγήθηκε με 4-8 στο 20:49. Από δυο διαδοχικά τέρματα του Λέμος προήλθε το 7-11 στο 27:36 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 4-0 σερί διεύρυνε το προβάδισμά του, μετατρέποντας το 9-13 σε 10-17. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (12-19, 13-20, 14-22) στα λεπτά που ακολούθησαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 16-26, με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ//  ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΧΑΝΘ. (Eurokinissi Sports-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ)
ΧΑΝΤΜΠΟΛ// ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΧΑΝΘ. (Eurokinissi Sports-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΑΡΓΟΣ

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην αναμέτρηση του Διομήδη με τη ΧΑΝΘ κάτι που μαρτυρά και το τελικό 35-30. Η ομάδα τους Άργους ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και ουσιαστικά τελείωσε το ματς στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Μέχρι το τέλος των πρώτων 30 λεπτών οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως από το 30 μέχρι το 45 ο Διομήδης έτρεξε επί μέρους 9-4 για να ξεφύγει με 27-19 και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Δάσκαλος με οκτώ και τον ακολούθησε ο Χερουβείμ με 7, ενώ οκτώ τέρματα είχε ο Παπαβασίλης για τη ΧΑΝΘ.

Τέλος, στη Νίκαια η Δράμα πήρε μία τεράστια νίκη η οποία δεν αποκλείεται να της χαρίσει και την παραμονή στην κατηγορία. Οι παίκτες του Βαλαβάνη σε ένα ματς για γερά νεύρα επιβλήθηκαν με 26-24 κόντρα στον Άρη Νικαίας κάνοντας μίας εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Στο 56' ο Άρης προηγήθηκε με 24-22, αλλά στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά η Δράμα έτρεξε επί μέρους 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντράσκιτς που σκόραρε τρεις φορές για να φτάσει στη νίκη. Συνολικά ο Σέρβος ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά πετυχαίνοντας 12 γκολ για την ομάδα του.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Φίλιππος Βέροιας - Ολυμπιακός /ΟΜ. ΞΥΝΗ 16-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 4-6, 4-8, 7-9, 9-12 (ημχ) 10-17, 12-19, 13-20, 13-21, 14-22, 16-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Πιπελίδης): Τζιμπούλας 3, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Λιακόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης 5, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π./ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 7, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 2.

Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 1/2-6/6

Διομήδης Άργους - ΧΑΝΘ 35-30

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 7-6, 11-7, 13-9, 16-11, 18-15 (ημχ), 21-18, 24-19, 27-19, 30-23, 32-27, 35-30.

Διομήδης (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 3, Αρσενασβίλι 3, Παπαντωνόπουλος, 1, Χειβιδόπουλος 1, Ρουσόπουλος 1, Αργυργού 1, Τότος 2, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 7, Λαμπρόπουλος 1, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Μπινιάρης 1, Τσάτσας 2, Δάσκαλος 8.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Τσαγκαράκης, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης 5, Τσαμήτρος, Βαρδάκας 4, Αγαθόνικος 6, Παπαβασίλης 8, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος, Ανδρεαδάκης, Αρβανιτίδης 1, Γιαννακόπουλος, Τσόγιας.

Διαιτητές: Ανταλής – Κουτσός. Δίλεπτα: 6-7. Κόκκινη: Τούτσης (54:08 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/4 – 3/4.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 24-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-1, 4-5, 6-7, 10-9, 12-12 (ημχ.), 15-14, 15-16, 18-18, 20-21, 23-22, 24-26

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 4, Αθανασίου 4, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Δ. Μελετάκος 7, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Καμπουράκης, Χαρμπής, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 1, Βίρδας, Αμανατίδης 3, Βλαχοθανάσης.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Καφαντάρης 4, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης, Δεμερτζίδης, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος 1, Ντράσκιτς 12, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Στρατηγέλης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Φωκίτης, Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 4/4-1/1