ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Περίπατος του ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΣΧ Πυλαίας

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εύκολα έφτασε στη νίκη κόντρα στην ΑΕΣΧ Πυλαίας ο ΠΑΟΚ ο οποίος επιβλήθηκε με 37-18. Εντυπωσιακή ανατροπή για τον Φίλιππο κόντρα στον Άρη Νικαίας, εύκολο πέρασα του Δούκα από τη ΧΑΝΘ.

Τρία παιχνίδια είχε το πρόγραμμα του Σαββάτου για την τέταρτη αγωνιστική της Handball Premier. O ΠΑΟΚ επιβλήθηκε εύκολα με 37-18 επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας, ενώ ο Δούκας πέρασε εύκολα από την έδρα της ΧΑΝΘ με 32-19. Τέλος στη Βέροια ο Φίλιππος πήρε το ντέρμπι κόντρα στον 29-22 κόντρα στον Άρη Νικαίας. Ας δούμε αναλυτικά τι έγινε στις τρεις αναμετρήσεις.

Για 20 λεπτά άντεξε η ΑΕΣΧ Πυλαίας κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και μάλιστα προηγήθηκαν με έξι τέρματα στο ημίχρονο της αναμέτρησης (17-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά και τους τερματοφύλακες της σε μεγάλη ημέρα, η ομάδα του Σεϊρεκίδη ξέφυγε στα πρώτα δέκα λεπτά του ημιχρόνου τρέχοντας επί μέρους 7-2 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά στο 40'. Από εκεί και πέρα η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε μέχρι το τελικό 37-18. Πρώτο σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Παλάσκας με εννέα τέρματα, ενώ για την ΑΕΣΧ Πυλαίας έξι γκολ πέτυχε ο Καλόμοιρος.

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στη ΧΑΝΘ ο Δούκας. Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις που έπρεπε στο δεύτερο μισό του αγώνα και ηττήθηκαν με 32-19. Για τον Δούκα από έξι τέρματα πέτυχαν οι Κεδέρης και Ζιβούλοβιτς, ενώ πέντε είχε ο Παπαπούλιος. Για τη ΧΑΝΘ οι Ρεμπελάκος, Παπαβασίλης και Μπαϊρλής σκόραραν από τρεις φορές.

Το μεγάλο ματς της ημέρας έγινε στη Βέροια. Εκεί ο Φίλιππος και ο Άρης Νικαίας πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και ένα συναρπαστικό ματς. Οι φιλουξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στα πέντε τέρματα στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης (7-12) πριν το τελικό 12-14 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο 30λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι μέχρι το 45'.

Από εκεί και έπειτα μίλησε η άμυνα του Φίλιππου Βέροιας. Οι παίκτες του Τάσου Πρωτογέρη και του Γιώργου Γιούπη έκλεισαν το δρόμο προς την εστία του καθώς δέχτηκαν μόλις ένα τέρμα στα υπόλοιπα 15 λεπτά του αγώνα. Αντίθετα στην επίθεση έτρεξαν επί μέρους 10-0 για να φτάσουν στην επικράτηση με 29-22. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τριανταφυλλίδης με επτά τέρματα, ενώ για τον Άρη Νικαίας έξι γκολ πέτυχε ο Λαδάκης.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Τετάρτη 10/10

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 26-22

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 7-4, 11-6, 12-9, 13-9 (ημχ.) 15-11, 18-13, 19-16, 21-17, 23-20, 26-22

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 4, Ρουσσόπουλος, Αργυρού, Τότος 5, Χαντέλης 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος 1, Μπότσαρης, Μπλάτσος, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος 3.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 5, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Ντράκασιτς 3, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Ιακωβίδης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 0-4, Πέναλτι: 1/1-6/6

Σάββατο 13/10

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 37-18

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-5, 10-7, 12-8, 13-9, 17-11 (ημχ), 18-13, 24-13, 25-15, 21-16, 33-17, 37-18

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 9, Τζόνο 2, Τσεσμετζίδης 1, Κοκκώνης 5, Τάσκοβιτς , Αποστόλου 1, Πετρίδης 6, Νικολαϊδης 5, Κωστακίδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 3, Δέλιας, Γιόσμου 4.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Αντωνιάδης, Αποστολίδης 1, Τσαναξίδης 1, Μάτοβιτς 2, Καλόμοιρος 6, Κουκμίσης 2, Ορφανουδάκης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αλεξανδρίδης 1, Ελέτα 1, Αλατσατιανός, Ανανιάδης 2, Ζαφείρης.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 7-3. Πέναλτι 1/2 – 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 29-22

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 4-8, 7-12, 10-13, 12-14 (ημχ.), 15-16, 17-17, 19-21, 22-21, 26-22, 29-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιούπης): Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαδόπουλος 5, Τσαμουρίδης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 6, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 7.

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 6, Αθανασίου 1, Βλάχος 1, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 5, Χρηματόπουλος, Πετράκος, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν 4, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 52:14 Μιμίκος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/6-3/6

ΧΑΝΘ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 19-32

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μπόλας Δινάλης 1, Σαρηγιαννίδης 2, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης 1, Ιωαννίδης, Κεσίδης, Στίγγας 2, Βαρδάκας 2, Αγαθόνικος 1, Παπαβασίλης 3, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Ρίζος, Μπαϊρλής 3, Αρβανιτίδης 1.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος 5, Πολύδωρος, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 4, Ντούνης 1, Σαμαράς 1, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 6, Τζανιδάκης 1, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/5-7/8