ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Στο ρελαντί η ΑΕΚ, 28-13 το Φοίβο

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε με 28-13 επί του Φοίβου Συκεών στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Σε ρυθμούς προπόνησης η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Φοίβου Συκεών στο ΟΑΚΑ και έφτασε στη νίκη με το 28-13 να δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν από την αρχή με το πόδι πατημένο στο γκάζι και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Με τον Ουκρανό τερματοφύλακα, Γκέργκο Ροζαβόλγκι, να κάνει ντεμπούτο οι παίκτες του Γραμματικού έκλεισαν το πρώτο 30λεπτο με τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (15-5).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στη συνέχεια με την ΑΕΚ να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 28-13. Μπάλας και Παλεβίτσιους είχαν από πέντε γκολ για την ΑΕΚ, ενώ ο Τσιντίδης πέτυχε τέσσερα για τον Φοίβο Συκεών.

Πλέον, όλοι στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο επικεντρώνονται στον εκτός έδρας αγώνα με την Ραμάτ Χασρόν για τους "16" του Τσάλεντζ Καπ το ερχόμενο Σάββατο (09/02) στο Ισραήλ.

ΑΕΚ - Φοίβος Συκεών 28-13

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 6-3, 9-3, 12-4, 15-5 (ημχ), 19-5, 22-6, 22-8, 23-9, 26-11, 28-13.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Ροζαβόλγκι, Μπάλας 5, Μαντζόπουλος, Αλβανός 1, Μπάγιος, Μπαλάσκας 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάν 2, Αργυρού 4, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα 2.

Φοίβος (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μαρκατάτος, Δέσπος 2, Ζέλιτς 1, Αθανασιάδης, Γιαγκούλας, Μανωλούδης 1, Μαργαρίτης 2, Σιγγιρίδης, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 2, Τσιντίδης 4, Μήγγας.

Διαιτητές: Χρηστίδη –Κουτσός. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 2/3 – 3/5.