ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μέλσουνγκεν - Ολυμπιακός 32-28: Κοίταξαν στα μάτια το θηρίο οι ερυθρόλευκοι

EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΜΠΟΡΑΤΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
EHF CUP / ΟΣΦΠ - ΜΠΟΡΑΤΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 32-28 από την Μέλσουνγκεν στη Γερμανία για το πρώτο ματς του 3ο γύρο του EHF Cup, ωστόσο πραγματοποίησαν μία σπουδαία εμφάνιση.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποιήσε ο Ολυμπιακός στη Γερμανία απέναντι σε ένα από τα μεγαθήρια του ευρωπαϊκού χάντμπολ. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 32-28 από την Μέλσουνγκεν, αλλά σίγουρα μπορούν να είναι ικανοποιημένοι από την εμφάνισή τους στο πρώτο ματς του 3ο γύρο του EHF Cup.

Διαδοχικές ισοπαλίες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας και το σκορ να είναι 9-9, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε αυτό το διάστημα 9/11 επιθέσεις και ο Ολυμπιακός 9/12, με τον Λέμος να έχει σημειώσει τα πέντε γκολ των Πειραιωτών. Σε εκείνο το σημείο η Γερμανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 16-9 στο 23ο λεπτό. Ο Μάλλιος σκοράρει, μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό και μειώνει σε 16-10, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τη Γερμανική ομάδα να προηγείται με 19-13.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό, η Μέλσουνγκεν είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησε το προβάδισμα των έξι τερμάτων μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς οι Πειραιώτες δεν είχαν απαντήσεις, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης που αγωνίζεται στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Bundesliga. Στο 47ο λεπτό οι νταμπλούχοι Ελλάδας, προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκηνικό και μείωσαν στα τρία γκολ, 24-21.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Λέμος μείωσε εκ νέου σε 29-26, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 32-28 και όλα να είναι ανοιχτά για την υπόθεση πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λέμος με 11 τέρματα και ακολούθησαν Κανδύλας με πέντε γκολ και Μπογκούνοβιτς με τρία. Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» την Κυριακή 24 Νοεμβρίου στις 18:00, εκεί όπου ο Ολυμπιακός, με την στήριξη του κόσμου του, θα τα δώσει όλα για μια ιστορική ανατροπή.

Μέλσουνγκεν - Ολυμπιακός 32-28

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 9-8, 13-9, 18-11, 19-13 (ημ.), 21-14, 23-16, 24-19, 26-22, 28-25, 32-28

Μέλσουνγκεν: Κουν 3, Λέμκε 1, Ρέχμαν 1, Ιγκνάτοφ 9, Κίνγκελ 9, Ντάνερ 1, Σνάιντερ 1, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 1, Σάλγκερ 1, Πάβλοβιτς 3

Ολυμπιακός: Μπογκούνοβιτς 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 11, Μάλλιος 2, Κανδύλας 4, Σανίκης 1, Λιάπης 3, Αραπακόπουλος 2