ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ 17-20: Πρόκριση μισός τίτλος για τον Δικέφαλο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε εκτός έδρας επί του ΟΦΝΙ με 20-17, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου στο χάντμπολ γυναικών και είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου στο χάντμπολ γυναικών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών επιβλήθηκε εκτός έδρας επί του ΟΦΝΙ με 20-17. Έτσι, ο δικέφαλος του Βορρά έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε στα τελευταία πέντε λεπτά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ - γκολ σε όλο το ματς και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο ΟΦΝΙ προηγήθηκε με 17-16 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως ο ΠΑΟΚ με επί μέρους 4-0 πήρε τη νίκη με 20-17. Πρώτη σκόρερ για το δικέφαλο του Βορρά ήταν η Γκάτζιου με επτά γκολ, ενώ για τον ΟΦΝΙ πέντε τέρματα πέτυχε η Παπανικολάου.

Ο ΠΑΟΚ MATECO θα παίξει (26-27/1/2019 και 2-3/2/2019) στα ημιτελικά με την HONDA Πανόραμα, ενώ η Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

ΟΦΝΙ- ΠΑΟΚ MATECO 17-20

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-4, 6-7, 8-8, 10-9 (ημχ.), 11-11, 12-12, 13-14, 15-15, 17-16, 17-20

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): M. Κεπεσίδου, Μανιά, Φράγκου, Παπανικολάου 5, Καρέλα 1, Μακρή, Ντιμτσούδη, Ν. Κεπεσίδου, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 2, Κόβιτς 2, Χρονοπούλου 5, Στουγιαννίδου 2.

ΠΑΟΚ (Δημητρούλιας): Ράτσικα, Χατζηπαρασίδου 3, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 7, Ζυγούρα 2, Κρίτζαλη, Ευμορφίδου, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά, Αρβανίτη, Φερφόλια 4, Μπατζαρακούδη 1, Νίκολιτς 2, Βαφειάδου 1, Τσιτλακίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 8-2, Πέναλτι: 0/1-3/3