ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - Μέλσουνγκεν 19-20: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τους ερυθρόλευκους

CHALLENGE CUP / ΟΣΦΠ - ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
CHALLENGE CUP / ΟΣΦΠ - ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και στο δεύτερο ματς με 20-19 από την Μέλσουγκεν στο "Μελίνα Μερκούρη" και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EHF Cup.

Η μεγάλη εμφάνιση του Ολυμπιακού απέναντι σε μία ομάδα με μπάτζετ που φτάνει τα επτά εκατομμύρια δεν συνδυάστηκε και με την πρόκριση στους ομίλους του EHF Cup. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο "Μελίνα Μερκούρη" με 20-19 από την Μέλσουγκεν και αποχαιρέτησαν την διοργάνωση.

Μάλιστα, αξίζει να σημειώσουμε ότι οι παίκτες του Ζαραβίνα ήταν ξανά ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί παρά τις απουσίες των Σανίκη, Τσίλη και Καρβάτσκι.

Από την αρχή ο Ολυμπιακός εμφάνισε το μεγάλο του όπλο που δεν είναι άλλο από την άμυνα. Οι ερυθρόλευκοι δέχονταν γκολ με το σταγονόμετρο απέναντι σε μία ομάδα με πολλά επιθετικά όπλα. Οι Γερμανοί κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 9-11.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Τζηρά (12-11), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Η Μέλσουνγκεν με επί μέρους 3-0 προηγήθηκε με 16-14 στο 43'.

Ακόμα και τότε ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και έφερε το ματς στα ίσα, όμως οι Γερμανοί ωστόσο πιο ψύχραιμοι με νέο σερί 3-0 έφτασαν στο 17-20 (56:30) και κλείδωσαν την νίκη - πρόκριση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ 19-20

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 4-5, 7-7, 8-9, 9-11 (ημχ.), 12-11, 14-14, 15-16, 16-16, 17-19, 19-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Nομικός, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 7, Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης.

ΜΕΛΣΟΥΝΓΚΕΝ (Γκριμ): Σόστραντ, Μάριτς 4, Κουν 1, Λέμκε, Ράιχμαν, Ιγνάτοφ 2, Κούνκελ, Μίκελσεν 6, Σίμιτς, Ντάνερ, Σνάιντερ, Άλεντορφ 2, Σιντόροβιτς 2, Χάφνερ 2, Σάλγκερ, Πάβλοβιτς 1.

Διαιτητές: Πίρβου- Πορτινίτσε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/3-2/4