ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 33-23: Επίδειξη ανωτερότητας για τους ερυθρόλευκους

HANBALL PREMIER / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
HANBALL PREMIER / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 33-23 κόντρα στον ΠΑΟΚ και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Τη δεδομένη αγωνιστική του ανωτερότητα επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 33-23 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι έπιασαν στην κορυφή την ΑΕΚ, ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Γρήγορα όμως οι ερυθρόλευκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση πήραν το προβάδισμα.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και με την άμυνα τους να ανεβάζει στροφές οι ερυθρόλευκοι έχτισαν μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων με την οποία πήγαν και στα αποδυτήρια (14-10). Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις στην επίθεση και έτσι βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, ενώ βρήκε και άλλες λύσεις στο σκοράρισμα. Με επί μέρους 10-6 στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν τη διαφορά στα οκτώ τέρματα (24-16) και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έφτασε έυκολα στη 17η νίκη του στο πρωτάθλημα με το τελικό 33-23 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: 33-23

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 8-6, 11-9, 13-9, 14-10 (ημ), 17-13, 21-14, 24-16, 27-19, 31-21, 33-23

Ολυμπιακός: Σπίκιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Τζέριτς 1, Κανδύλας 4, Σανίκης, Μπάγιος, Όστοϊτς 5, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 5

ΠΑΟΚ: Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 7, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης, Κοκώνης, Αποστόλου, Τσαναξίδης 1, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορόγιαννης 2, Κυριακίδης, Κυπραίος 2, Γιαννακίδης, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 5

Πέναλτι: 4/4, 6/9