ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρώτη νίκη της Εθνικής Νέων στο EURO

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Ελλάδα επικράτησε της Λιθουανίας με 39-34 για το EURO Κ18. Πριν τον αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική.

Στο "Μπόρις Τραϊκόφσκι" των Σκοπίων η Ελλάδα επικράτησε της Λιθουανίας με 39-34 για το EURO Κ18. Πριν τον αγώνα και μετά από αίτημα της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα.

Αύριο (26/7) η Εθνική θα αντιμετωπίσει στις 15:00 τη Φινλανδία, στον αγώνα που θα κρίνει αν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει για τις θέσεις 5-8 ή για τις θέσεις 9-11 στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για να αποφύγει η Εθνική το τελευταίο γκρουπ και να μπει στους αγώνες για τις θέσεις 5-8 εκτός από νίκη επί της Φινλανδίας θα χρειαστεί και ήττα της Λιθουανίας από την Εσθονία, στον αγώνα που θα προηγηθεί (13:00).

ΕΛΛΑΣ: Καλόμοιρος 10, Τότος 5, Δεληζάνος 5, Κουκμίσης 10, Λιάπης 4, Τσακουρίδης, Ασβεστάς, Καραμπουρνιώτης 3, Στίγγας, Τριανταφυλλίδης 1, Κολλύρης, Κουρτίδης 1, Μαντζόπουλος, Παπαδόπουλος, Πατραμάνης, Τορνικίδης.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ραγκέλις, Γιούσις 2, Γιοβάισας 12, Ανταναβίτσιους 5, Γκρίσιν, Σίπας, Μεντσέλιτσα, Πρανκεβίτσιους, Πέτρουσις 7, Βανάγκας, Μπαλζαρεβίτσιους, Μπουρόνκο 3, Στανκούνας 3, Ρασακεβίτσιους 2.

Διαιτητές: Βάιμανς – Βολμπέρτους. Δίλεπτα: 10-7. Κόκκινη: 50:31 Καραμπουρνιώτης (τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/3 -4/6