ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τσάλεντζ Καπ χάντμπολ: Πρόκριση για τον Αερωπό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΣΙΔΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Αερωπός επικράτησε με 37-18 επί του Προοδευτικού Πάφου και με δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια κατάφερε να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ.

Την πρώτη του πρόκριση πανηγύρισε ο Αερωπός. Η ομάδα της Έδεσσας υποδέχτηκε στο Φιλίππειο της Βέροιας τον Προοδευτικό Παφιακό από την Κύπρο, επικράτησε με 37-18 και με δύο νίκες κατάφερε να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ.

Το ματς δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν φανερή.

Από την αρχή του αγώνα ο Αερωπός κατάφερε να χτίσει διαφορά η οποία έφτασε σε διψήφιο νούμερο τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-9. Στη συνέχεια οι παίκτες του Πηλαλίδη διαχειρίστηκαν σωστά το χρόνο και το υπέρ τους σκορ για να φτάσουν στη νίκη με 37-18.

Από πέντε γκολ για τον Αερωπό είχαν οι Ντε Ολιβέιρα, Μαυροδουλάκης και Τζουβάρας, ενώ έξι τέρματα πέτυχε ο Δίπλαρος για τον Προοδευτικό.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΑΦΟΥ 37-18

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-4, 11-5, 13-6, 17-7, 20-9, 23-12, 23-14, 28-17, 31-17, 35-17, 37-18

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αποστολίδης 4, Αθανασίου, Μπάρμπας, Δημάκης 1, Γάτσης 2, Ντε Ολιβέιρα 5, Κυριακού 4, Λιόφης, Μαυροδουλάκης 5, Μισαηλίδης 1, Ρότζιος 2, Θεοδωρόπουλος 4, Π. Τζουβάρας 2, Φ. Τζουβάρας 5, Βαφείδης 2.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΣ (Στυλιανού): Χαλκίδης, Χαραλάμπους 2, Χριστοδούλου 1, Χριστοφή 1, Χριστοφόρου, Κωνσταντίνου 2, Δίπλαρος 6, Χατζηβασίλης, Κονίκκος 1, Παπαϊωάννου, Σίλβα, Σοφοκλέους 3, Σοφρωνίου, Σωκράτους, Στυλιανού, Θεοδώρου 2.

Διαιτητές: Μίκελιτς – Παράντινα (Κροατία). Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι 2/3 – 5/6