ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ: Μεγάλο διπλό της ΑΕΚ στο Ισραήλ για τους "16" του Challenge Cup!

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Νίκη στο Ισραήλ για την AEK με 28-34, που είναι κοντά στα προημιτελικά του Challenge Cup. Η Ένωση είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση, υποδεχόμενη την Ραμάτ Χσρόν το ερχόμενο Σάββατο (16/2) στις 15:00 στο ΟΑΚΑ.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Challenge Cup έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδας στο πρώτο παιχνίδι για τους «16» του θεσμού της Ραμάτ Χάσρον με 34-28.

Η Ένωση επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή και έλεγχε το ματς, έχοντας προβάδισμα 4 τερμάτων (8-12, 9-13, 10-14) από τα μέσα του ημιχρόνου, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με ένα γκολ (15-17).

Η Ραμάτ ουσιαστικά απείλησε μόνο όταν κατάφερε να μειώσει στο γκολ (16-17) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά γρήγορα οι κιτρινόμαυροι επανέφεραν την διαφορά στα τρία γκολ (16-19) και στην συνέχεια άντεξαν την πίεση των Ισραηλινών (20-22), "κλειδώνοντας" τη νίκη φτάνοντας στο 21-27 και στο τελικό 28-34.

Η ΑΕΚ έχει πλέον μια διαφορά έξι τερμάτων που χαρακτηρίζεται ασφαλείας με αρκετά γκολ εκτός έδρας (34) και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση, υποδεχόμενη την Ραμάτ το ερχόμενο Σάββατο στις 15:00 στο ΟΑΚΑ.

ΡΑΜΑΤ (Λεβί): Μότολα, Γκαλ, Όμπερμαν 1, Τουρκενίτζ, Σάβιτς, Γιόσιτς 5, Πάβλοβιτς 8 , Φίλοβιτς, Μασλίγια, Καπόν 1, Χαβίβ, Γκέρα 3, Σισένκο, Τ. Πόμεραντζ 9, Γ. Πόμεραντζ 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 5, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 7, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Σέκουλιτς - Γιόβαντιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 2/3-4/4

Photo Credits: Eurokinissi