WRC

WRC: Ποδαρικό με νίκη ο Νεβίλ στο Μόντε Κάρλο

Με ένα φοβερό φίνις, όπως θα λέγαμε και στον στίβο, ο Τιερί Νεβίλ κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο αγώνα του φετινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι και να σημειώσει την 13η του νίκη με την κορεατική ομάδα.

Ο Βέλγος οδηγός της Hyundai, κέρδισε και τις 4 σημερινές ειδικές διαδρομές και με σύνολο 9 καλύτερων χρόνων στις 16 διαδρομές, έφθασε στην επικράτηση, ξεπερνώντας τόσο τον Σεμπαστιάν Οζιέ όσο και τον Ελφιν Εβανς -αμφότεροι με Toyota Yaris.

Ο Νεβίλ, επίδοξος πρωταθλητής, όπως και τα δύο προηγούμενα χρόνια που διεκδίκησε τον τίτλο μέχρι το τέλος, ξεκινά με το δεξί στο πρωτάθλημα, έχοντας μεγάλο ανταγωνισμό, τόσο εσωτερικά στην ομάδα διότι ήρθε ο περσινός πρωταθλητής Οτ Τάνακ από την Toyota, όσο και εκτός ομάδας, καθώς η Toyota διαθέτει τον 6 φορές πρωταθλητή Οζιέ, όσο και τον πολλά υποσχόμενο Εβανς.

Στο Μόντε Κάρλο, μεγάλο άτυχος ήταν ο Τάνακ, ο οποίος την Παρασκευή είχε ένα τρομερό ατύχημα. Με ταχύτητα 185 χλμ./ώρα, το Yaris βγήκε από τον δρόμο μια έπειτα από τούμπες έμεινε σε χωράφι σχεδόν διαλυμένο. Οδηγός και συνοδηγός βγήκαν αλώβητοι, αλλά σοκαρισμένοι.

Ο Οζιέ, νικητής στα προηγούμενα 6 ράλι στο Μόντε Κάρλο, τερμάτισε δεύτερος, αφήνοντας τρίτο τον Εβανς, ενώ ο Λεμπ, ενώ ήταν τέταρτος, από μηχανικό πρόβλημα έμεινε 6ος.

Στην 5η θέση, τελικά στην κατηγορία τους και 40ή γενικής, τερμάτισαν οι Νίκος Παυλίδης - Allan Harryman, με Peugeot 208 R2.