ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πέμπτος στον τελικό ο Βαζαίος, νέο πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Ανδρέας Βαζαίος έμεινε στην 5η θέση του τελικού στα 200μ. μικτή ατομική του Ευρωπαϊκού. Νέο πανελλήνιο ρεκόρ και τελικός για Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. πεταλούδας.

Ο Ανδρέας Βαζαίος δεν κατάφερε να διατηρήσει τα σκήπτρα του στα 200μ. μικτής ατομικής, αφού τερμάτισε 5ος στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γλασκόβης.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο Λονδίνο βρισκόταν στη διεκδίκηση μεταλλίου στα πρώτα 150 μέτρα, ωστόσο στο ελεύθερο έμεινε από δυνάμεις, με συνέπεια να μην κάνει καλό φίνις και να τερματίσει με 1:58.88, μαζί με τον Βρετανό Μαρκ Σάρανεκ στην 5η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Ζερεμί Ντεσπλάνς με 1:57.04, το αργυρό ο Γερμανός Φίλιπ Χάιντς με 1:57.83 και το χάλκινο ο Βρετανός Μαξ Λίτσφιλντ με 1:57.96.

Νέο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Μέσα σε λίγες ώρες, ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέρριψε δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ του στα 50μ. πεταλούδας και προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε κάνει 23.42 στον προκριματικό, καταρρίπτοντας το 23.53, όμως στα ημιτελικά τα πήγε ακόμα καλύτερα και στην πρώτη σειρά τερμάτισε στη 2η θέση με 23.22. Αυτός ήταν και ο τρίτος καλύτερος χρόνος των ημιτελικών, πίσω μόνο από το 22.85 του Ουκρανού Αντρέι Γκοβόροβ και το 23.01 του Βρετανού Μπέντζαμιν Πράουντ.

Ο 25χρονος κολυμβητής θα ψάξει το πρώτο μετάλλιό του σε μεγάλη διοργάνωση την Τρίτη στις 18:45 ώρα Ελλάδας.

Δεν τα κατάφερε η Δράκου

Με μία μέτρια κούρσα, που την άφησε στη 16η και τελευταία θέση των ημιτελικών, ολοκλήρωσε η Νόρα Δράκου την παρουσία της στα 100μ. ύπτιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε 1.01.81, περίπου ένα δευτερόλεπτο μακριά από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (1:00.88) και αρκετά πίσω από τις υπόλοιπες κολυμβήτριες.

Photo credits: Eurokinissi