ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πέντε μετάλλια για τους Έλληνες πρωταθλητές στους Μεσογειακούς

ΡΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 / ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ.(EUROKINISSI-FOTOARENA) EUROKINISSI

Εντυπωσιακή παρουσία των Ελλήνων πρωταθλητών στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στην Ταραγόνα όπου κατέκτησαν συνολικά πέντε μετάλλια κατά τη δεύτερη ημέρα.

Με την Ελλάδα να φτάνει τα 11 μετάλλια στο σύνολο, πέντε χρυσά τρία ασημένια και τρία χάλκινα, ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα των Μεσογειακών Αγώνων στην Ταρραγόνα με τους Έλληνες πρωταθλητές να πραγματοποιούν καλές εμφανίσεις.

Οι επιτυχίες ξεκίνησαν με το χρυσό μετάλλιο του Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ πεταλούδα με χρόνο 23.53 και μέσα σε διάστημα 40 λεπτών η θέση μας στον πίνακα μεταλλίων της διοργάνωσης βελτιώθηκε κατά δύο χρυσά ακόμα. Τα χάρισαν στην Ελλάδα η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 58κ στην άρση βαρών με 91κ στην κίνηση του αρασέ και ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ ύπτιο με χρόνο 54.68. οι αγώνες στην κολύμβηση και στην άρση βαρών συνεχίζονται.

Το μεσημέρι η χώρα μας είχε κατακτήσει το πρώτο της χρονικά μετάλλιο με την Ελένη Χατζηλιάδου στην κατηγορία +68κ στο καράτε με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο. Το τελευταίο μετάλλιο, ένα ασημένιο, κατέκτησε η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στην κατηγορία των 58κ της άρσης βαρών, με 107 κιλά στην κίνηση του ζετέ. Λίγο νωρίτερα είχε βρεθεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 91κ στην κίνηση του αρασέ.

Ας τα δούμε πιο αναλυτικά και ανά άθλημα:

Κολύμβηση: Δύο ακόμη χρυσά μετάλλια κατέκτησε την Κυριακή (24/6) η ελληνική αποστολή στους Μεσογειακούς Αγώνες κολύμβησης της Ταραγόνα, με τους Απόστολο Χρήστου και Κριστιάν Γκολομέεβ.

Συγκεκριμένα, Χρήστου κατέκτησε το χρυσό στον τελικό των 100μ ύπτιο Ανδρών με χρόνο 54.68. Στην ίδια κούρσα, ο Νίκος Σοφιανίδης ήταν 4ος με χρόνο 55.23. Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο ήρθε από τον Γκολομέεβ, που ήταν πρώτος στην κούρσα των 50μ. πεταλούδα ανδρών με επίδοση 23.53.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Άννα Ντουντουνάκη στον τελικό των 50μ. πεταλούδα γυναικών με 26.57, ενώ η Νόρα Δράκου ήταν 5η στα 100μ. ύπτιο γυναικών με 1.02.53. Επίσης 5η ήταν η Κριστέλ Βουρνά στον τελικό των 50μ. πεταλούδα γυναικών με 26.84, ενώ η Ηλέκτρα Λεμπλ κατέλαβε την 8η θέση στα 200μ. ελεύθερο κολυμπώντας σε 2.17.71. Η τελευταία γυναικεία συμμετοχή σε τελικό ήταν εκείνη της Σταυρούλας-Βασιλικής Μπάκα, που κατετάγη 8η στα 200μ. ελεύθερο γυναικών με χρόνο 2.04.36.

Στους άνδρες, ο Ιωάννης Καρπουζλής κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό των 100μ. πρόσθιο ανδρών με 1.02.28, ο Ρωμανός Αλυφαντής ήταν 7ος στην ίδια κούρσα με 1.02.52. Στις σκυτάλες, η Ελλάδα κατετάγη 4η στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών με 3.44.70 και στους άνδρες επίσης 4η στα 4Χ200μ. ελεύθερο με 7.24.38.

Άρση βαρών: Σημαντική επιτυχία για την Κωνσταντίνα Μπεντέλη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αρασέ και το ασημένιο στο ζετέ, ανοίγοντας… λογαριασμό για τα ελληνικά χρώματα στο άθλημα των δυνατών.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα σήκωσε 91κ. στο αρασέ και της χάρισε το χρυσό μετάλλιο. Στο ζετέ ο συναγωνισμός ήταν και πάλι έντονος, αλλά η Μπεντέλη με 107κ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και έκανε υπερήφανους όλη την οικογένεια της Αρσης Βαρών.

Καράτε: Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία +68 κ. του καράτε, κατέκτησε η Ελένη Χατζηλιάδου στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταρραγόνα. Πριν φτάσει στον τελικό σημείωσε τρεις νίκες.

Συγκεκριμένα κέρδισε 5-0 την Φορτέσα Οράνα από το Κόσοβο, 3-1 την Αννα Μαρία Μπούιας από την Κροατία και 3-2 την Μελτέμ Χοκάογλου από την Τουρκία. Στον μεγάλο τελικό έχασε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με 4-3 από την Γαλλίδα Νάνσυ Γκαρσιά.

Ενόργανη Γυμναστική: Έξι ακόμη εισιτήρια, τρία για τους τελικούς οργάνων της Τρίτης (26/06) και άλλα τόσα για τους τελικούς του σύνθετου ατομικού της Δευτέρας (25/06), σφράγισαν οι Έλληνες πρωταθλητές της ενόργανης γυμναστικής κατά τη δεύτερη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων «Ταραγόνα 2018».

Το τελευταίο σκέλος του γενικού προκριματικού αγώνα, που περιλάμβανε τρία όργανα στους άνδρες (άλμα, δίζυγο, μονόζυγο) και δύο στις γυναίκες (δοκός ισορροπίας, έδαφος), συνοδεύτηκε από άλλες τρεις προκρίσεις για τους τελικούς οργάνων, από τον Βλάση Μάρα στο μονόζυγο (4ος με 14,200 β.), τον Νίκο Ηλιόπουλο επίσης στο μονόζυγο (7ος με 13,900 β.), καθώς και από τη Βασιλική Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας (8η με 12,500 β.).

Επιπρόσθετα, τριπλή ελληνική συμμετοχή θα υπάρχει στους τελικούς του σύνθετου ατομικού: Στην κατηγορία ανδρών, στην προνομιούχο 18άδα μπήκαν οι Νίκος Ηλιόπουλος (10ος μεταξύ των φιναλίστ με 80,050 β.) και Αντώνης Τανταλίδης (11ος με 79,850 β.), ενώ στις γυναίκες η Ιωάννα Ξουλόγη πέρασε ως 15η με 46,050 β..

Οι εκπρόσωποι των Εθνικών ομάδων είχαν στο πλευρό τους στον αγωνιστικό χώρο τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος ταξίδεψε στην Καταλονία και βρέθηκε κοντά στους συναθλητές του στο Ολυμπιακό Κλειστό του Ρέους, παρότι δεν συμμετέχει στη διοργάνωση.

Στο ομαδικό, η Εθνική ανδρών (Νίκος Ηλιόπουλος, Χριστόφορος Κωνσταντινίδης, Βλάσης Μάρας, Αντώνης Τανταλίδης, Γιώργος Χατζηευσταθίου) κατέλαβε τελικά την 6η θέση με 242,700 β., ενώ η Εθνική γυναικών (Αργυρώ Αφράτη, Βασιλική Μιλλούση, Ευαγγελία Μονοκρούσου, Ιωάννα Ξουλόγη, Βάλια Πλυτά) κατετάγη 7η με 141,250 β..

Τα μετάλλια κατέκτησαν στους άνδρες η Ισπανία (250,550 β.), η Τουρκία (250,000 β.) και η Γαλλία (249,900 β.) και στις γυναίκες η Ιταλία (155,250 β.), η Γαλλία (154,400 β.) και η Ισπανία (151,550 β.).

Ιστιοπλοΐα: Στην ιστιοπλοΐα μετά από τέσσερις ιστιοδρομίες ο Βύρων Κοκκαλάνης στα RS:X των ανδρών είναι στην τέταρτη θέση με 17 βαθμούς ποινής, ενώ ο Γιώργος Φράγκος στην όγδοη με 37. Στην ίδια κατηγορία των γυναικών η Σκαρλάτου είναι όγδοη με 24 β.π. και την ακολουθεί η Κατερίνα Διβαρη με 27 β.π. Στα Laser Radial Η Αθανασία Φακίδη είναι τρίτη με 17 β.π. και η Μαρία Βλάχου στη δέκατη θέση με 44 β.π. Δύο εκπροσώπους έχουμε και στα Laser των ανδρών με τον Αντώνη Μπουγιούρη να είναι πέμπτος με 29 β.π. και τον Δημήτρη Παπαδημητρίου δέκατο με 41 β.π.

Μπάντμιντον: Η πορεία της Γραμματούλας Σωτηρίου ολοκληρώθηκε στα προημιτελικά με 2-0 από την Τουρκάλα, Αλιγέ Ντεμιρμπάγκ.

Ξιφασκία: Είχαμε δύο ακόμα συμμετοχές. Στο ξίφος μονομαχίας ο Σάββας Καββαδίας κατετάγη δωδέκατος, ενώ η Κατερίνα Κοντοχρηστοπούλου ηττήθηκε με 15-9 από την Ζερομίν Ενζαγκά και αποκλείστηκε στα προημιτελικά.

Σκοποβολή: Οι Έλληνες σκοπευτές δεν κατάφεραν να προκριθούν σε κάποιον τελικό.

Θαλάσσιο σκι: Στο σλάλομ των ανδρών ο Άρης Τεσουέγιερ ήταν τέταρτος, όπως και η Αγγελική Ανδριοπούλου στις γυναίκες όπου η Μαρί Βιμπρανιέτσοβα ήταν ένατη.