ΠΑΛΗ

Στην 5η θέση του Ευρωπαϊκού ο Κεσσίδης

Ο Λαοκράτης Κεσσίδης ηττήθηκε από τον Φινλανδό Κουοσμάνεν στον μικρό τελικό των 97κ. της ελληνορωμαϊκής και έχασε την ευκαιρία για το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό. Παράπονα για τη διαιτησία.

Στην 5η θέση έμεινε ο Λαοκράτης Κεσσίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών που διεξάγεται στη Ρωσία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στον μικρό τελικό των 97κ. της ελληνορωμαϊκής, έχασε μοναδική ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο, καθώς προηγήθηκε με 6-0 του Κουοσμάνεν (Φινλανδία), αλλά η απόφαση των διαιτητών 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα του στέρησαν το μετάλλιο.

Με το σκορ να είναι 7-7 και ο Ελληνας πρωταθλητής να επωφελείται στην ισοπαλία, λόγω καλύτερης τεχνικής εκτέλεσης, οι διαιτητές πήραν μια απόφαση που προκάλεσε πολλές αντιδράσεις. Δεκαοχτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα έδωσαν στον Κεσσίδη ποινή με αποτέλεσμα, να πάρει ο Φιλανδός δύο πόντους. Στη συνέχεια, η ένσταση δεν έγινε δεκτή κι ο Ελληνας πρωταθλητής έμεινε εκτός βάθρου.

Το τελικό 10-7 στέρησε το μετάλλιο στην Ελλάδα και τον Κεσσίδη, προκαλώντας μεγάλη στεναχώρια στην ελληνική αποστολή.

Την Πέμπτη, στη μάχη ρίχνεται η Μαρία Πρεβολαράκη, η οποία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά των 53κ. την Ντορογκάν (Αζερμπαϊτζάν).