ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Παίζει για πρόκριση στο κυρίως ταμπλό ο Σταματούρος στη Λισαβώνα

Την πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού ανδρών, στο Challenge Plus της Πορτογαλίας, διεκδικεί ο Γιώργος Σταματούρος στη Λισαβώνα.

Την πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού ανδρών, στο Challenge Plus της Πορτογαλίας, διεκδικεί ο Γιώργος Σταματούρος στη Λισαβώνα. Στην έναρξη των προκριματικών ο 21χρονος πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης πέτυχε οριακή νίκη με 4-3 σετ απέναντι σε έμπειρο αθλητή από τη Νότια Αμερική και αύριο θα κοιτάξει να ξεπεράσει και υψηλό εμπόδιο από την Αφρική για να εξασφαλίσει την είσοδο στο κυρίως ταμπλό.

Στο ίδιο τουρνουά ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος πάλεψαν με πολύ αξιόλογους αντιπάλους, αλλά αποκλείστηκαν στον 1ο προκριματικό γύρο, ενώ η Κατερίνα Τόλιου και η Κωνσταντίνα Παρίδη αρχίζουν αύριο την προσπάθειά τους. Σήμερα εξάλλου, άρχισε κι ένα καθιερωμένο όπεν της διεθνούς ομοσπονδίας για τις νεαρές ηλικίες, όπου αγωνίζονται η Μαλαματένια Παπαδημητρίου και η Χρυσή Φωτιάδου.

Είναι το τουρνουά της Τσεχίας, που γίνεται στο Χοντονίν και θα ολοκληρωθεί επίσης την προσεχή Κυριακή. Η Παπαδημητρίου μπήκε στο κυρίως ταμπλό του απλού νεανίδων, ενώ μαζί οι δύο πρωταθλήτριες πλασαρίστηκαν στις θέσεις 17-32 του διπλού νεανίδων. Στην Πορτογαλία κοουτσάρει ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής και στην Τσεχία ο ομόλογός του Κωνσταντίνος Κωστόπουλος.

Στους «128» των προκριματικών του απλού ανδρών στο Challenge Plus Portugal Open ο Σταματούρος είχε σκληρή «μάχη» μίας ώρας με τον Παραγουανό Αλεχάντρο Τοράνθος. Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση προηγήθηκε 2-0 και 3-2 στα σετ, ισοφαρίστηκε δύο φορές, αλλά άντεξε και πήρε τη νίκη στην παράταση. Στο κρίσιμο 5ο σετ ο αθλητής του Ολυμπιακού προηγήθηκε 8-4 και όταν ο Νοτιοαμερικανός μείωσε σε 9-8 ο Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ. Μετά το σετ πήγε στο 11-11 και ζητήθηκε τάιμ άουτ από την άλλη πλευρά για να επικρατήσει τελικά ο Σταματούρος στην παράταση.

Στο 7ο σετ βρέθηκε μπροστά με 7-4. Δέχτηκε μείωση σε 7-6, μετά την ισοφάριση σε 9-9 κι όταν πήρε τα σερβίς είδε τον αντίπαλο να φτάνει στα ματς μπολ. Έστειλε το σετ στην παράταση και τελικά με 12-10 (κι αφού είδε νωρίτερα τον Τοράνθος να χάνει το σερβίς του) έφτασε στο τελικό 4-3 (11-8, 11-9, 7-11, 6-11, 13-11, 6-11, 12-10). Στον καθοριστικό 2ο γύρο ο Σταματούρος θα έχει αντίπαλο αύριο το μεσημέρι τον Σαχίντ Ιντόβου από τη δημοκρατία του Κονγκό, ο οποίος επικράτησε επίσης στα επτά σετ του Μίχαλ Όμπεσλο, του γνωστού στους Έλληνες φιλάθλους Τσέχου, που εδώ και δύο χρόνια αγωνίζεται στην ΑΕΚ.

Στον 1ο γύρο των προκριματικών αποκλείστηκε ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος. Αντιμετώπισε τον Φενγκ Γι Χσιν από την κινεζική Ταϊπέι, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά στη συνέχεια δεν πέρασε το παιχνίδι του και κάμφθηκε με 4-1 σετ (11-8, 6-11, 5-11, 6-11, 5-11).

Επίσης στους «128» των προκριματικών έχασε ο αδερφός του Κωνσταντίνος. Άρχισε εξαιρετικά απέναντι στον νεαρό Γερμανό Σεντρίκ Μέισνερ, αλλά μετά υστέρησε στις λεπτομέρειες και αποκλείστηκε με 4-1 σετ (11-4, 6-11, 10-12, 13-15, 9-11).

Οι δύο αθλήτριές μας δεν είχαν τελικά σήμερα αγώνες, όπως γράψαμε χτες εκ παραδρομής και αρχίζουν αύριο την προσπάθειά τους. Στο απλό γυναικών τα προκριματικά περιλαμβάνουν μόνο έναν γύρο (σ.σ. των «64»). Η Τόλιου κυνηγά την πρόκριση στο ταμπλό με αντίπαλο τη Μαρία Τσαπτσίνος, την Αγγλίδα διεθνή με την ελληνική καταγωγή, που τα τελευταία δύο χρόνια έχει αγωνιστεί στην ΑΕΚ. Η Παρίδη βρίσκει μπροστά της τη Σρέτζα Ακούλα από την Ινδία.

Οι πρωταθλήτριές μας κάνουν δίδυμο στο διπλό γυναικών και στα προκριματικά κοντράρονται αύριο με τις Λίκα Ντοβάλ/Άνα Τοφάντ από τη Νορβηγία και τη Σλοβενία αντίστοιχα. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο τραπέζι 1, θ’ αρχίσει στις 19:25 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί ζωντανά από το itTV.com (https://tv.ittf.com/livestream/portugal-open-table-1/1906039).

Στο διπλό ανδρών μετέχουν οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι. Στον 1ο προκριματικό γύρο συναντούν την Πέμπτη τους Ντοριάν Γκιρό/Μπογκντάν Σινγκεορζάν από την Ελβετία και τη Ρουμανία αντίστοιχα. Αν πάρουν τη νίκη τότε στο δεύτερο ματς (αργότερα την ίδια μέρα) θ’ αντιμετωπίσουν τους Ρώσους Σάντι Ισμαΐλοφ/Ντένις Ιβόνιν.

Στο διπλό μικτό επίσης, ο Κ. Κωνσταντινόπουλος και η Τόλιου αναμετρώνται αύριο, στον μοναδικό προκριματικό γύρο, με τους Παντασάκ Τανβιριγιαβετσακούλ/Σουντάσινι Σαβέταμπου από την Ταϊλάνδη.

Στους αγώνες για αθλητές μέχρι 21 ετών τέλος, ο Σταματούρος αποκλείστηκε στους «64» από τον Μανάβ Τακάρ από την Ινδία με 3-0. Έκανε ωστόσο, καλή εμφάνιση κόντρα στο 1ο φαβορί του ταμπλό και ήταν ανταγωνιστικός σε όλο το ματς (8-11, 8-11, 9-11).

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΟΠΕΝ ΤΟΥ ΧΟΝΤΟΝΙΝ

Σήμερα άρχισε και το ετήσιο όπεν νέων και παίδων του Χοντονίν, στην Τσεχία. Από την Ελλάδα αγωνίζονται οι δύο κορυφαίες νεάνιδες και στην πρώτη μέρα είχαν τα ατομικά αγωνίσματα του απλού και του διπλού. Στο απλό η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήταν επικεφαλής στο 6ο γκρουπ και προκρίθηκε έπειτα από ασυνήθιστη ισοβαθμία στη 2η θέση. Η Χρυσή Φωτιάδου έμεινε στην 3η θέση του 1ου γκρουπ.

Στο αγώνισμα έγιναν 24 προκριματικά γκρουπ. Η Παπαδημητρίου άρχισε με πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στη Βέρα Βολκάβα από τη Λευκορωσία με 3-2 σετ (11-8, 8-11, 11-3, 6-11, 11-7). Αργότερα έχασε 3-1 από τη Γαλλίδα Λούσι Μομπάρεκ (3-11, 8-11, 16-14, 4-11) και στην καθοριστική 3η αγωνιστική αντιμετώπισε την Έγκαν Μία Ο’ Ρέιλι από την Ιρλανδία. Κάνοντας και αρκετά λάθη ηττήθηκε με 3-2 (11-6, 7-11, 9-11, 11-5, 10-12), αλλά ευτυχώς δεν της στοίχισε την πρόκριση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο 5ο σετ προηγήθηκε με 7-2 και στο 3ο με 9-3 κι έχασε.

Μετά τη Γαλλίδα Μομπάρεκ, που είχε μόνο νίκες, δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία με την Ο’ Ρέιλι και την Ουκρανή Βολκάβα στους 4 βαθμούς (1 νίκη 2 ήττες). Στα μεταξύ τους ματς είχαν από μία νίκη, τα σετ ήταν επίσης ίδια, καθώς όλα τα παιχνίδια έληξαν με 3-2, οπότε μέτρησαν οι πόντοι κι εκεί ευνοήθηκε η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια! Πιο αργά το βράδυ μαθαίνει την αντίπαλό της στον γύρο των «64».

Η Φωτιάδου στο 1ο γκρουπ έχασε αρχικά από την Τσάι Τσι Τσεν από την κινεζική Ταϊπέι με 3-1 σετ (11-8, 4-11, 7-11, 3-11). Ακολούθως κάμφθηκε από την Ουκρανή Αναστασία Ντιμιτρένκο με 3-0 (4-11, 8-11,10-12) και στο τέλος νίκησε την Κροάτισσα Ζάρα Ίλιτς με 3-1 (9-11, 11-9, 12-10, 11-9) για ν’ αποκλειστεί από τη συνέχεια με την 3η θέση.

Στο διπλό νεανίδων η Φωτιάδου και η Παπαδημητρίου προχώρησαν έναν γύρο και αποκλείστηκαν στις «32». Στον γύρο των «64» ξεπέρασαν τις Αναστασία Κατσατούροβα/Βερόνικα Ματιούνινα από την Ουκρανία με 3-0 και με όλα τα σετ να λήγουν με την ελάχιστη διαφορά (15-13, 11-9, 12-10). Στις «32» ηττήθηκαν από τις Τσέχες Κιάρα Χραμπίκοβα/Γιάνα Βασέντοβα. Πήραν το 1ο σετ, δημιούργησαν μεγάλη διαφορά στο 2ο (8-2), αλλά στο τέλος έχασαν με 3-1 σετ (11-5, 10-12, 4-11, 5-11). Το τουρνουά έχει και το ομαδικό.