Oι Θεοφάνης Νικολάου και Θεοπούλα Σαρβανάκη, κατέκτησαν την πρώτη θέση της κατηγορίας των -57 και -55 κιλών αντίστοιχα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάε κβον ντο παίδων και κορασίδων

Ο ελληνικός εθνικός ύμνος ήχησε δύο φορές στην Ισπανία και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων. Στο πλαίσιο της 3ης και προτελευταίας ημέρας, οι Θεοφάνης Νικολάου και Θεοπούλα Σαρβανάκη, κατέκτησαν την πρώτη θέση της κατηγορίας των -57 και -55 κιλών αντίστοιχα, ανεβάζοντας τον συνολικό -έως τώρα απολογισμό- στα τέσσερα μετάλλια.

ADVERTISING

Ο Νικολάου σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Επικράτησε 14-9 του Ισπανού Μαρτίνεθ, 6-4 του Ρώσου Βισότιν, 13-12 του Ρώσου Σαββίδη, ενώ ξεπέρασε το εμπόδιο και του Μιλίνκοβιτς από την Σερβία με 17-13.

Η Σαρβανάκη χρειάστηκε μία νίκη περισσότερη σε σχέση με τον Νικολάου για να βρεθεί στην κορυφή της κατηγορίας της. Νίκησε 29-17 την Μινκ από την Ολλανδία, 27-11 την Αλακμπάροβα από το Αζερμπαϊτζάν, 14-9 την Ουργκανάεβα από την Ρωσία, ενώ στον ημιτελικό και τον τελικό επικράτησε αντίστοιχα 20-10 της Ισπανίδας Φερνάντεθ και 24-11 την Ρωσίδας Αλίεβα.

Να θυμίσουμε ότι κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας, οι Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος και Δημήτρης Φοίβος Καμαγιάννης ήταν «χάλκινοι» στα -41 και -45 κιλά αντίστοιχα.

ADVERTISING

Από δύο χρυσά μετάλλια για Άτλαντα και Αίαντα - Χρυσή η Τζέλη στα -57 κιλά

Με τον Άτλαντα Περιστερίου και τον Αίαντα Αγίου Δημητρίου να κατακτούν από δύο χρυσά μετάλλια, κύλησε η πρώτη ημέρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων ανδρών/νέων γυυναικών που φιλοξενείται στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας Βόλου.

Όσον αφορά στην Φανή Τζέλη του ΣΟΑΤ Τρικάλων, στην πρώτη της πανελλήνια αγωνιστική υποχρέωση μετά το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, πρώτευσε στην κατηγορία των -57 κιλών.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

-54 κιλά: 1. Διονύσης Ραψομανίκης (Γαία Αλίμου), 2. Βασίλης Συμεωνίδης (ΑΣ Δάφνη), 3. Αριστείδης Κουτσός (Τόλμη Κιλκίς), 3. Αθανάσιος Αναστασιάδης (Άτλαντας Περιστερίου)

-58 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Μπεκούλης (ΑΣ Βύρωνα), 2. Θεοφάνης Ξανθάκος (ΑΣ Βύρωνα), 3. Χρήστος Κουρούνης (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Γιασκιράτ Σινγκ (Jeon-Sa Ιωαννίνων)

-68 κιλά: 1. Γεώργιος Μαντζουράνης (Αίαντας Αγίου Δημητρίου), 2. Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πατρών), 3. Κωνσταντίνος Κατσουλίδης (Ταεκβοντό Ιωαννίνων), 3. Πολυδεύκης Ζήσης (Πολυδάμας Τριανδρίας)

-74 κιλά: 1. Αλέξανδρος Καναρίου (Άτλαντας Περιστερίου), 2. Νικόλαος Άγγελος Σπυρέλλης (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Ηλίας Σωτηριάδης (Ταεκβοντό Μενεμένης), 3. Σταύρος Τσιπούνης (Γαία Αλίμου)

-87 κιλά: 1. Αντώνιος Πανόπουλος (Αστραπή Πατρών), 2. Βασίλειος Γκικαπέππας (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Πασχάλης Ραφαήλ Κουδέρης (Φίλιππος Γιαννιτσών), 3. Γεώργιος Ζήκας (Πανιώνιος Σαντορίνης)

ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-49 κιλά: 1. Μαρίνα Κοντού (Άτλαντας Περιστερίου), 2. Γλυκερία Παπακωνσταντίνου (Δύναμη Πατρών), 3. Ευδοκία Τρίμμη (ΑΓΣ Καλαμάτας), 3. Σταματία Τζίμα (Ταεκβοντό Ιωαννίνων)

-53 κιλά: 1. Ελένη Παπαγεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Χριστιάννα Τυρολόγου (ΑΣ Βύρωνα), 3. Αικατερίνη Κωνσταντίνα Κυρίτση (Πολεμικών Τεχνών Λαμίας), 3. Μαρία Τσαντέ (Θεαγένης Καλλιθέας)

-57 κιλά: 1. Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 2. Χριστίνα Παππά (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ευαγγελία Αικατερίνη Ρεβύθη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Κυριακή Μάτου (Θεαγένης Καλλιθέας)

-67 κιλά: 1. Μαρία Κουκουμέλου (ΓΑΣ Ένωση Αργολίδας), 2. Γρηγοριλία Κυριακίδη (ΑΣ Μυτιλήνης), 3. Κυριακή Παπαδοπούλου (Ταεκβοντό Έδεσσας), 3. Μαρία Ελένη Χαραλαμποπούλου (ΑΣ Δ. Υψηλάντης)

-73 κιλά: 1. Αφροδίτη Αμερίδη (Αττική Δύναμη), 2. Μαρκέλλα Μπακογεώργου (Ταεκβοντό Ν. Άμπλιανης Λαμίας), 3. Φρειδερίκη Μυλωνά (Μακεδονικός), 3. Ελισάβετ Πικούλη (ΑΣ Χαϊδαρίου)