ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Κορυφαίος αθλητής του μήνα στον κόσμο ο Πολυχρονίδης

Μετά από τα δύο χρυσά μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπότσια, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης ψηφίστηκε κορυφαίος αθλητής του μήνα από την Επιτροπή των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Μία ακόμα τιμητική διάκριση για τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του μπότσια, τόσο στο BC3, όσο και στα ζευγάρια της ίδιας κατηγορίας, κατέκτησε τον τίτλο του Κορυφαίου Αθλητή του μήνα σε όλο τον πλανήτη για τον Αύγουστο, από την Επιτροπή των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε ατομικό επίπεδο μετά από 16 χρόνια προσπαθειών, συγκέντρωσε το 42% των ψήφων για τη συγκεκριμένη διάκριση.

Βασική αντίπαλός του ήταν η άλτρια του μήκους Μαρί Αμελί λε Φιρ που συγκέντρωσε 34%, ο Νταϊσούκε Ικεζάκι του ράγκμπι με αμαξίδιο που συγκέντρωσε το 20%, ενώ υποψήφιοι ήταν και οι Μαρίσκα Μπέιγερ (μπάσκετ με αμαξίδιο) και Λιζέτ Μπρούινσμα (κολύμβηση).