ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

"Χρυσός" και ο Φερνάντες στο Ρίο

Το ενδέκατο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ήρθε στη σφαιροβολία στην κατηγορία F53 από τον Σε Τζον Φερνάντες, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό.

Η συγκομιδή μεταλλίων για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο συνεχίζεται. Η χώρα μας έφτασε τα 11 στο σύνολο, με τον Σε Τζον Φερνάντες να είναι ο τελευταίος που πρόσθεσε το όνομά του στη μακρά λίστα των Παραολυμπιονικών μας που ανέβηκαν στο βάθρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής και χάλκινος Παραολυμπιονίκης στο Πεκίνο το 2008 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο (το τέταρτο της χώρας μας) στη σφαιροβολία στην κατηγορία F53, με καλύτερη βολή στα 8μ44, αφήνοντας για μόλις τρία εκατοστά δεύτερο τον Αμερικανό Σέβερν Σκοτ, ο οποίος πήρε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο κατέληξε στον Ασαντολάχ Αζίμι από το Ιράν με 8μ14.

O 45χρονος αθλητής μας πραγματοποίησε την καλύτερη βολή του στην πρώτη του προσπάθεια, με την οποία βρέθηκε στην κορυφή από την αρχή και τελικά τον ανέβασε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.