ΠΟΛΟ

Α1 πόλο γυναικών: Εύκολες νίκες για τα φαβορί

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΘΝΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη απέναντι σε Εθνικό και Γλυφάδα αντίστοιχα και συνέχισαν με νίκες την προσπάθειά τους στη Γ φάση της Α1 πόλο γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στον Εθνικό Πειραιά και πέτυχε ευρεία νίκη με 21-4, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 5-1, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 8-2. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, το σύνολο του Χάρη Παυλίδη ήταν καταιγιστικό και πήρε άνετα νίκη με 21-4.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφαδας και επικράτησε άνετα με 11-5 στο Λαιμό, για την 4η αγωνιστική της Γ’ φάσης της Α1 Γυναικών. Ο αγώνας ήταν ισόπαλος στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-2, όμως η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ανέβασε στροφές και έφτασε στην άνετη νίκη με 11-5.

Ο ΝΟ Ρεθύμνου πέτυχε άνετη νίκη στην έδρα του Νηρέα Χαλανδρίου με 11-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών και εξασφάλισε την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο πρώτο οκτάλεπτο (1-1), όμωςτο σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-1. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Κρητική ομάδα ανέβασε στροφές και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 11-2.

Ο ΝΟ Λάρισας πέτυχε τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη εντός έδρας επί της ΝΕ Πατρών, για την 4η αγωνιστική της Γ’ φάσης στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας με 11-10 χάρη σε γκολ της Κους, 0:22 πριν τη λήξη και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου να προηγείται στο ημίχρονο με 6-4. Ο ΝΟ Λάρισας, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 8-8 με τη λήξη της 3ης περιόδου, κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 11-10, χάρη σε γκολ της Κους, 0:22 πριν τη λήξη. Η Κούμπρα Κους αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του αγώνα με 5 γκολ, ενώ πέτυχε τα τρία από τα γκολ για την ομάδα της στην τελευταία περίοδο.