ΠΟΛΟ

Γκουάνγκτζου 2019: Ισόπαλη με το Μαυροβούνιο η Εθνική Ανδρών

Η Ελλάδα ανέτρεψε διαφορά τριών γκολ και πήρε ισοπαλία από το Μαυροβούνιο (10-10) στον δεύτερο αγώνα της για το παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Η Εθνική ανδρών δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο τουρνουά πόλο στο πλαίσιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου που φιλοξενείται στην πόλη Γκουάνγκτζου της Νότιας Κορέας. Μπόρεσε όμως να αποσπάσει ισοπαλία από το Μαυροβούνιο (10-10), παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με τρία γκολ διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο. Κάπως έτσι θα παίξει άτυπο τελικό για την πρώτη θέση του ομίλου με την Σερβία (19/7, 10:30), σε ένα ματς στο οποίο χρειάζεται τη νίκη.

Δύο ημέρες μετά τη σαρωτική νίκη επί της Νότιας Κορέας η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω στα πρώτα δύο οκτάλεπτα και δεν είχε αντίδοτο στα μακρινά σουτ του Γιάνοβιτς, με αποτέλεσμα στο 18' οι Μαυροβούνιοι να ξεφύγουν με 4-7. Η Ελλάδα δέχτηκε εννέα γκολ στα πρώτα 20 λεπτά, κάπου εκεί όμως έσφιξε την άμυνα της, κράτησε χωρίς σκορ τους αντιπάλους της για επτά λεπτά και στο 26' προηγήθηκε μάλιστα με 10-9. Δεν μπόρεσε όμως να σκοράρει ξανά.

Το Μαυροβούνιο ισοφάρισε παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω και εν τέλει οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, αφού το μακρινό σουτ του Φουντούλη δεν βρήκε στόχο στο φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 4-4, 2-1.

ΕΛΛΑΔΑ: Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Παπαναστασίου 1, Φουντούλης, Δερβίσης 1, Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Η βαθμολογία στον 1ο όμιλο:

1. Ελλάδα 3 (1-0-1)

2. Μαυροβούνιο 2 (0-0-2)

3. Σερβία 1 (0-0-1)

4. Νότια Κορέα 0 (0-0-1)

* Η Σερβία αντιμετωπίζει τη Νότια Κορέα στο άλλο παιχνίδι της 2ης ημέρας (14:30).

Photo credits: Eurokinissi