ΣΤΙΒΟΣ

Δεύτερος ο Τεντόγλου στο Continental Cup

ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με καλύτερο άλμα στα 8μ. ο Μίλτος Τεντόγλου κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό του μήκους στο Continental Cup το οποίο διεξάγεται στην Οστράβα.

Το γεγονός ότι συγκαταλέγεται ανάμεσα στους καλύτερους αθλητές του κόσμου στο μήκος επιβεβαίωσε ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο 20χρονος αθλητής, τις προσπάθειες του οποίου στηρίζει η Stoiximan, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό του μήκους στο Continental Cup το οποίο διεξάγεται στην Οστράβα.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης ξεκίνησε τον αγώνα του με δύο άκυρες προσπάθειες.

Στη συνέχεια όμως ανέβασε στροφές. Αρχικά, με ένα άλμα στα 7.95μ. εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο τέταρτο άλμα αφού ξεπέρασε τον Ουκρανό, Σεργκέι Νικιφόροβ. Στο τέταρτο άλμα έφτασε στα 8μ. και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να κάνει ακόμα ένα άλμα μαζί με τον Ρούσβαλ Σαμάι. Ο Νοτιοαφρικανός ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής, με τον Τεντόγλου να ολοκληρώνει τον αγώνα του στην δεύτερη θέση.