ΣΤΙΒΟΣ

Ο Τεντόγλου τρίτος στο Μπέρμιγχαμ με άλμα στα 7,97 μ.

ΒΕΡΟΛΙΝΟ 2018 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέλαβε την τρίτη θέση σε αγώνα της σειράς Indoor Tour στο Μπέρμιγχαμ, με καλύτερο άλμα στα 7,97 μ.. Πρώτος στον αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβάρια (Κούβα) με 8,21 μ..

Τις καλές εμφανίσεις στη σεζόν συνέχισε ο Μίλτος Τεντόγλου, αυτή τη φορά στο Μπέρμιγχαμ, όπου έγινε ένας ακόμη αγώνας της σειράς Indoor Tour. Ο κορυφαίος άλτης φέτος στον κόσμο κατέλαβε την τρίτη θέση στον αγώνα με καλύτερο άλμα στα 7,97 μ. από την έκτη και τελευταία του προσπάθεια.

Ο αθλητής μας ξεκίνησε χαμηλά στα 7,55 μ., 7,57 μ. και 7,64 μ., ήταν άκυρος στο τέταρτο άλμα του κι έπειτα πέτυχε 7,92 μ. και 7,97 μέτρα. Ο Τεντόγλου προέρχεται από δύο καλούς αγώνες σε Μαδρίτη και ΣΕΦ, όπου πέτυχε 8,23 μ. και 8,19 μ. και πλέον στρέφει την προσοχή του στη Γλασκώβη, όπου θα διεκδικήσει να ανέβει στο βάθρο των νικητών.

Πρώτος στον αγώνα ήταν ο Γιαν Ετσεβάρια (Κούβα) με 8,21 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ.