ΤΕΝΙΣ

Italian Open: Πέρασε το εμπόδιο της Γκοφ η Μουγκουρούθα

Spain's Garbine Muguruza celebrates winning her quarterfinal match of the French Open tennis tournament against Russia's Maria Sharapova in two sets 6-2, 6-1, at the Roland Garros stadium in Paris, France, Wednesday, June 6, 2018. (AP Photo/Thibault Camus) AP

Η Γκαμπρίνε Μουγκουρούθα μετά από μία εντυπωσιακή μονομαχία ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκοφ και προκρίθηκε στις "16" της διοργάνωσης.

Στον 3ο γύρο του Italian Open στη Ρώμη, προκρίθηκε η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα που χρειάστηκε να δώσει σκληρή μάχη απέναντι στο next big thing του γυναικείου τένις, την 16χρονη Κόρι Γκοφ.

Η 26χρονη Ισπανίδα, μετά από συναρπαστική μονομαχία στο Court Centrale, επικράτησε 7-6(3), 3-6, 6-3της Αμερικανίδας και προκρίθηκε στις "16" της διοργάνωσης.

Το Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο9 του ταμπλό στη Ρώμη, δεν πτοήθηκε από την προσωρινή ισοφάριση του σκορ και παίζοντας πολύ καλό τένις στο καθοριστικό σετ, έφτασε στη νίκη μετά από 2 ώρες και 31 λεπτά αγώνα.

Στις "16", η "Μουγκου" θα αντιμετωπίσει την νικήτρια της αναμέτρησης Κόντα-Μπέγκου.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πήρε και η επίσης πρώην πρωταθλήτρια του Γαλλικού Όπεν, Σβετλάνα Κουζνέτσοβα η οποία επικράτησε 4-6, 7-5, 6-3της Ανέτ Κονταβέιτ και θα αποτελέσει την αντίπαλο της Νο4, Ελίνα Σβιτολίνα στην επόμενη φάση.

Πηγή: Tennis24