ΤΕΝΙΣ

Ρολάν Γκαρός: Η Βίκερι και η Λιού έπαιζαν ένα game επί 24,5 λεπτά!

Η Σάκια Βίκερι και η Κλερ Λιού χρειάστηκαν 24,5 λεπτά και 36 πόντους για να ολοκληρώσουν το 9ο game του 3ου σετ στο πλαίσιο των προκριματικών του Ρολάν Γκαρός.

Τα προκριματικά του Ρολάν Γκαρός άρχισαν σήμερα και στο γυναικείο ταμπλό, με τις Σάκια Βίκερι και Κλερ Λιού να αφήνουν το καλύτερο για το τέλος. Σε ένα ματς που άρχισε στις 19:30 και ολοκληρώθηκε έπειτα από δύο ώρες και 54 λεπτά, με την Βίκερι να επικρατεί τελικά με 4-6, 6-3, 7-6 (10), οι δύο Αμερικανίδες προσέφεραν στο κοινό ένα game που διήρκεσε 24,5 λεπτά και χρειάστηκε 36 πόντους για να ολοκληρωθεί!

Πρόκειται για το ένατο game του 3ου σετ, όταν το σκορ ήταν 4-4, το οποίο εν τέλει κέρδισε η Λιού, κι ενώ προηγουμένως είχε σώσει οκτώ break points και είχε χάσει άλλα επτά game points!Το παιχνίδι, πάντως, δεν το κέρδισε, κι ας έχασε ένα σωρό match points. Για την ιστορία, στο πρώτο σετ σημειώθηκαν 64 πόντοι, στο δεύτερο 63 και στο τρίτο 135.

Το ρεκόρ πόντων για ένα service game κρατάει 44 ολόκληρα χρόνια στο τένις. Σημειώθηκε στις 26 Μαΐου 1975 σε έναν αγώνα μεταξύ του Κιθ Γκλας και του Άντονι Φόσετ στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος Σούρμπιτον της Μεγάλης Βρετανίας. Σε εκείνο το game είχαν καταγραφεί 37 ισοπαλίες και 80 πόντοι συνολικά.