ΒΟΛΕΪ

CEV Cup: Ο Ολυμπιακός στους "4" με μεγάλη ανατροπή

CEV CUP / ΟΣΦΠ - ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
CEV CUP / ΟΣΦΠ - ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία τεράστια ανατροπή, αφού επιβλήθηκε με 3-0 κόντρα στην Μπουργκάς, στη συνέχεια πήρε το χρυσό σετ και προκρίθηκε στην τετράδα του CEV Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Τρεντίνο.

Πριν την έναρξη του αγώνα το έργο του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν μία καθαρή νίκη και στη συνέχεια να κατακτήσουν το χρυσό σετ απέναντι στην Μπουργκάς Νεφτοχιμίκ. Έτσι και έγινε. Οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν σαρωτικοί απέναντι στους Βούλγαρος πήραν τα πρώτα τρία σετ και στη συνέχεια κατέκτησαν και το χρυσό σετ για να προκριθούν στους "4" του CEV Cup.

Για να το καταφέρουν αυτό έπρεπε να πραγματοποιήσουν μία εξαιρετική εμφάνιση για να φτάσουν στη μεγάλη πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με βασικό λίμπερο τον Κώστα Χριστοφιδέλη αντί του Στεφάνου (ο οποίος είχε πρόβλημα), ενώ από τα μισά του δεύτερου σετ ο Κουμεντάκης πήρε φανέλα βασικού αντί του Αλεξίεφ γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των ερυθρολεύκων. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σμιτ με 19 πόντους και το τρομερό 60% (18/30) στην επίθεση, ενώ σε μεγάλη ημέρα βρέθηκκαν και οι δύο κεντρικοί των Πειραιωτών, Πετρέας και Μπέμε.

Από την άλλη η ομάδα του Νικολάι Ζελιάσκοφ βασίστηκε κυρίως στον Ουσίκοφ που είχε 16 πόντους. Ο πρώην διαγώνιος του ΠΑΟΚ πήρε βοήθειες μόνο από τον Πετρόφ που είχε δέκα, ενώ όλοι οι άλλοι έμειναν αρκετά χαμηλά.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι η πανίσχυρη Τρεντίνο. Σύμφωνα με το πρόγραμμα της CEV το πρώτο ματς είναι στις 26 Φεβρουαρίου στου Ρέντη και η ρεβάνς στην Ιταλία στις 5/3.

Το ματς: Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκε με 5-1 και 8-2 για να αναγκάσει τον Νικολάι Ζελιάσκοφ να πάρει δύο γρήγορα τάιμ άουτ. Στη συνέχει με τον Σμιτ να επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα έφτασε τη διαφορά στους οκτώ (14-6).

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Βούλγαρων οι οποίοι μείωσαν σε 16-13. Η Μπουργκάς συνέχισε να μειώνει τη διαφορά και την έφτασε στον πόντο (17-16). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 3-0 για το 20-16, αλλά και πάλι οι παίκτες του Ζελιάσκοφ αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα στο 23-23. Ο Ουσίκοφ αστόχησε στο σερβίς και στη συνέχεια έκανε λάθος σε επίθεση για να πάρει ο Ολυμπιακός το πρώτο σετ με 25-23.

Στα άλλα δύο σετ ο Ολυμπιακός επί της ουσίας δεν απειλήθηκε ποτέ. Με τον Κουμεντάκη να περνά αντί του αρνητικού Αλεξίεφ οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση (έπαιξαν σε όλο το ματς πάνω από 50%), βελτιώθηκαν στην υποδοχή και έφτασαν εύκολα στο τελικό 3-0 μέσα σε 70 λεπτά!

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Βούλγαροι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 5-3! Η Μπουργκάς απάντησε με δικό της επί μέρους 2-0 για να γίνει το 5-5 και να ακολουθήσει μάχη πόντο πόντο μέχρι και το 10-10. Τότε μίλησε ο Σμιτ. Ο Καναδός πήρε δύο κρίσιμους πόντους και σε συνδυασμό με επίθεση άουτ του Ουσίκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-10. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έκαναν σωστή διαχείριση της διαφοράς τους και έφτασαν στη μεγάλη νίκη παίρνοντας το χρυσό σετ με 15-11.