ΒΟΛΕΪ

Challenge Cup: Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

CHALLENGE CUP / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο πρώτα σετ κόντρα στην Μπεκεσκάμπα στου "Ρέντη" και παράλληλα την πρόκριση στους τέσσερις του Challenge Cup παρά την ήττα του με 3-2 αφού στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 3-1.

Για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Challenge Cup. Δύο σετ, τα πρώτα, ήταν αρκετά στις "ερυθρόλευκες" σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου αγώνα και εν συνεχεία η ήττα του Ολυμπιακού με 3-2 δεν έπαιξε τον παραμικρό ρόλο.

Όπως ήταν λογικό μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ οι παίκτριες του Ολυμπιακού χαλάρωσαν, έγιναν και αρκετές αλλαγές καθώς το αποτέλεσμα πλέον δεν είχε την παραμικρή σημασία.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός πήρε σε 45 λεπτά τα δυο πρώτα σετ τα οποία χρειαζόταν για να σφραγίσει το εισιτήριο, χάρη στη νίκη με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στην Ουγγαρία. Στη συνέχεια και με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς προχώρησε σε αλλαγές, δίνοντας ανάσες στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες που προέρχονταν από τον πάγκο με την Μπεκσάμπα να εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό και να παίρνει τη νίκη στο τάι μπρέικ (25-17, 25-17, 20-25, 21-25, 9-15).

Στην ημιτελική φάση οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Μπεζιέ (Γαλλία) –Άαχεν (Γερμανία), ο οποίος θα προκύψει την Τετάρτη (4/3) το βράδυ. Η Γαλλική ομάδα έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση αφού είχε κερδίσει με 3-0 σετ στο πρώτο ματς στη Γερμανία. Ο πρώτος αγώνας της φάσης των «4» θα πραγματοποιηθεί στο Ρέντη την Τετάρτη 18 Μαρτίου και ο επαναληπτικός σε Γαλλία ή Γερμανία την Τετάρτη 25 Μαρτίου.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό της φιλοξενούμενης ομάδας να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στην εξέλιξη του σετ, με τον Θρύλο να διευρύνει διαρκώς το προβάδισμά του (8-2, 11-3, 12-4) και να διατηρεί διαφορές ασφαλείας. Η Σάσκια Χίπε σημείωσε το 18-10 με ωραία επίθεση και στη συνέχεια η Κατερίνα Ζακχίου με άσσο εκτόξευσε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά για το 22-12. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Ζιβογίνοβιτς σημείωσε το 23-12 και μετά από σερβίς άουτ της Ουγγρικής ομάδας ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-14. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων για το 24-17, αλλά με νέο σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 25-17, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 σετ!

Διαφορετική ήταν εικόνα στην έναρξη του 2ου σετ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 1-4 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ αυτή τη φορά. Η Μπεκεσκάμπα αύξησε στο +4 το προβάδισμα της για το 1-5 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 3-5 με την Χίπε. Μετά το 6-9 που ακολούθησε, ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί και αφού ισοφάρισε σε 9-9 με την Χίπε, προσπέρασε για πρώτη φορά στο 2ο σετ με 10-9, μετά από παράβαση των φιλοξενούμενων στο φιλέ. Από υπέρβαση της πασαδόρου, νέο λάθος της Ουγγρικής ομάδας, επίθεση της Ζιβογίνοβιτς και άσσο της Χίπε το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0 , χάρη στο οποίο το 6-9 είχε μετατραπεί σε 14-9. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει ξανά και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 15-10 και στο 17-10 με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς. Με νέο σερί στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-16 χάρη σε άσσο της Ζακχαίου και μετά τη μείωση του σκορ σε 24-17, η Άνα Ζιβογίνοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 25-17, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν και σφράγισε το εισιτήριο για τους «4» του Challenge Cup!

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, στο 3ο σετ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδωσε «ανάσες» στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις παίκτριες που προέρχονταν από τον πάγκο. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον έλεγχο να περνάει στις φιλοξενούμενες οι οποίες οδηγούσαν στο σκορ και έφτασαν στο 20-25, μειώνοντας σε 1-2. H ίδια εικόνα επικράτησε και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί στο σκορ και την φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει στο 16-22. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 5-0 σερί μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (21-22), όμως δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με την Μπεκεσκάμπα να απαντάει με 3-0 σερί και να φτάνει στο 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ. Στο ται μπρέικ οι φιλοξενούμενες είχαν και πάλι το προβάδισμα και έφτασαν στο 9-15 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή, αλλά ανώδυνη ήττα.

Tα σετ: 2-3 σε 1.14. 25-17 (22’), 25-17 (23’), 20-25 (23’), 21-25 (25’), 9-15 (15’)