ΒΟΛΕΪ

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναθηναϊκός 0-3: Τρομερή εμφάνιση το "τριφύλλι"

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ  ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με τον Σωτήρη Πανταλέων να σκεπάζει το φιλέ και με εμφάνιση εξπρές ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού με 3-0 σετ σε 80 λεπτά.

Με τον Σωτήρη Πανταλέων να σκεπάζει το φιλέ και με εμφάνιση εξπρές ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού με 3-0 σετ σε 80 λεπτά και με την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής, έπιασε τους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Volley League.

Οι "πράσινοι" έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα για να πλασαριστούν στην 3η θέση με το τέλος του Α' γύρου, έχοντας μπροστά τους την αναμέτρηση με την Κηφισιά. Έκαναν υποδειγματική εμφάνιση, με σταθερή υποδοχή, γρήγορο παιχνίδι από τον Γιάκομπσεν και τον Πανταλέοντα να δίνει ρεσιτάλ σε επίθεση και μπλοκ σημειώνοντας 14 πόντους συνολικά, ενώ είχε παρτενέρ στο μπλοκ τον Γιώργο Πεντίδη.

Ο Εθνικός υστέρησε στην ανάπτυξη και στην επίθεση και δε μπόρεσε με το σερβίς του να τρυπήσει την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Στο 3ο σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Βλαχόπουλος αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στο σερβίς και στην ταχύτητα του Παναθηναϊκού και έτσι γνώρισε την 5η ήττα του σε 8 αγώνες που τον κράτησε καθηλωμένο στους 7 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 21-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 21-25

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1π. (1 μπλοκ), Μπενγκολέα 15 (13/22, 2 άσσοι, 50%υπ., 30%αρ.), Γκμίτροβιτς 13 (11/26, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 7 (7/10), Στίγγας 7 (5/8, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/16, 43%υπ., 36%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 68%υπ., 57%αρ.), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Πεντίδης 5 (4/6, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/23επ.), Ανδρεόπουλος 8 (8/12, 48%επ., 35%αρ.), Πανταλέων 14 (8/10, 6 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/24, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 53%υπ., 47%αρ.).

Ο προπονητής του Εθνικού, Σάκης Μουστακίδης, είπε: "Για να κερδίσεις αυτά τα ματς πρέπει να βγάλεις δύναμη και τσαμπουκά στο γήπεδο. Δε μπορώ να πω πως δεν προσπαθήσαμε αλλά όπως αποδείχτηκε η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή. Ο Παναθηναϊκός έκανε καλή εμφάνιση αλλά περίμενα περισσότερα σε σερβίς και επίθεση για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας που πλέον γίνεται ακόμα πιο δύσκολη".

O προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, δήλωσε: "Μπορεί να νικήσαμε με 3-0 σετ αλλά η επικράτηση μας δεν ήταν εύκολη. Όλα τα σετ ήταν κλειστά, επιμείναμε στην τακτική μας και το κάναμε εμείς να φαίνεται εύκολο. Η διαφορά έγινε στο σερβίς και στην υπεροχή του Σωτήρη στο μπλοκ. Μπράβο σε όλη την ομάδα και κυρίως στον Σωτήρη που αποτελεί σταθερή αξία για την ομάδα μας και το ελληνικό βόλεϊ συνολικά. Δουλεύουμε πολύ σε λεπτομέρειες και αυτό βγαίνει στο γήπεδο".

Photo Credits: Eurokinissi