ΒΟΛΕΪ

Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε την ΑΕΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΕΚ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΕΚ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο ντέρμπι της φάσης των "16" του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 επί της ΑΕΚ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο. Εύκολη πρόκριση για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε ημέρες ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 επί της ΑΕΚ, αυτή τη φορά για το Κύπελλο και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ άντεξε μέχρι τα μισά, αλλά το σερβίς του Πανταλέοντα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των κιτρινόμαυρων με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ξεφύγει με τρεις πόντους (14-17). Πάνω σε αυτό το προβάδισμα έχτισαν οι πράσινοι και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-18).

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 25-20. Από την αρχή ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα και απλά η ΑΕΚ κατάφερε στο τέλος να μαζέψει τη διαφορά. Κάτι ανάλογο έγινε και στο τρίτο σετ με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμα και στην ισοφάριση με 24-24, αλλά τελικά μία επίθεση άουτ του Χαραλαμπίδη και ένα μπλοκ στον Ηρακλή Παπαδόπουλο έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στους πράσινους.

Στα άλλα ματς της ημέρας ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Κομοτηνής στο PAOK Sports Arena. Ο δικέφαλος του Βορρά πήρε εύκολα το πρώτο σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν τον αγώνα στα ίσα. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ με την Κομοτηνή να τα δίνει όλα μέχρι τα μισά του, όμως οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα αντέδρασαν και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-21 και στη συνέχεια πήραν εύκολα το τέταρτο σετ με 25-15 για να πάρουν την πρόκριση στην οκτάδα.

Στου Ρέντη ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος κόντρα στον Παμβοχαϊκό, πήρε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ (25-15), αλλά στη συνέχεια είχαμε ντέρμπι. Ο Παμβοχαϊκός έφτασε στην ισοφάριση (22-25) και πάλεψε όσο άντεξε και το τρίτο σετ το οποίο όμως κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-21. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έφτασαν στο τελικό 3-1 που τους έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά.