ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1: Ερυθρόλευκη κυριαρχία και επιστροφή στην κορυφή

VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μόνο στο τέταρτο σετ, επικράτησε με 3-1 επί του ΠΑΟΚ στο "Μελίνα Μερκούρη" και επέστρεψε στην κορυφή της Volleyleague των ανδρών. (VIDEO)

Στην κορυφή της Volleyleague των ανδρών βρίσκεται ξανά ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής επικράτησαν με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ και είναι μόνοι πρώτοι με 26 βαθμούς δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό και πέντε από τον τέταρτο πια Δικέφαλο του Βορά.

Αυτή ήταν η 12η διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ που μεγάλωσε κι άλλο το σερί του.

Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν μέτριο ποιότικα και μόνο στο φινάλε του τέταρτου σετ είχαμε μεγάλο σασπένς. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φίνγκερ με 18 πόντους με τον Τσέχο να μπαίνει στο ματς από τα μέσα του δεύτερου σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Κάπου εκεί το μπλοκ άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν κόντρα επιθέσεις και με τους Γκέργκι και Ασπιώτη που τελείωσαν ορισμένες δύσκολες μπάλες κατάφεραν να χτίσουν διαφορά και τελικά να κατακτήσουν το σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ έφερε την υπογραφή δύο παικτών ο Μάρσαλ ήταν εκείνος που κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με πέντε πόντους (7-12), ενώ καθοριστικός ήταν ο Σωτηρίου. Ο ακραίος του Δικεφάλου ήταν σχεδόν αλάνθαστος και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να φτάσει η ομάδα του στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και στην ισοφάριση σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο τρίτο σετ και από την αρχή του κυριάρχησε. Οι ερυθρόλευκοι με πιεστικό σερβίς, τον Φίνγκερ να ξεκινά το σετ και να πυροβολεί, αλλά και το μπλοκ τους να ανεβαίνει κυριάρχησαν απόλυτα και έφτασαν στο 2-1 με 25-14.

Σε αντίθεση με ότι είδαμε στα άλλα τρία σετ στο τέταρτο είχαμε μεγάλη μάχη η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με τη βοήθεια του Video Check. Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έφτασε να προηγείται με τρεις πόντους (21-18) μπαίνοντας στην τελική ευθεία. Ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς του Μάρσαλ κατάφερε να τρέξει επί μέρους 5-0 και να προηγηθεί με 21-23.

Από εκεί και μετά είχαμε μάχη. Ο Ολυμπιακός με δύο μπλοκ άουτ σε επιθέσεις των Φίνγκερ και Χουσάι έφερε το σετ στα ίσα, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που είχε το πρώτο σετ μπολ το οποίο έχασε ο Εφραιμίδης στέλνοντας το σερβίς του στο φιλέ. Ο Μπιέλιτσα σε πρώτο χρόνο έδωσε νέο σετ μπολ στους φιλοξενούμενος με τον Βαν Ντεν Ντρις να κάνει μπλοκ στον Χουσάι. Ο Ολυμπιακός ζήτησε αμέσως video check για φιλέ του Βέλγου κάτι που είδαν οι διαιτητές και έτσι αντί να κλείσει το σετ υπέρ του ΠΑΟΚ είχαμε ορθά συνέχεια με το σκορ στο 25-25.

Τελικά εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος στο δεύτερο σετ μπολ του έκλεισε το ματς με ένα μεγάλο μπλοκ του Χουσάι στον Βαν Ντεν Ντρις.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 25-21, 19-25, 25-14, 30-28

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερντάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/7επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 11 (9/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 41%αρ.), Ανδρεάδης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 8 (8/14επ.), Τερβαπόρτι 4 (1/1επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ 18 (16/25επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζιάβρας (λ), Κουμεντάκης (0/1).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (5/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 38%αρ.), Τερζής, Μπιέλιτσα 8 (7/8επ., 1 άσσος), Γάτσης, Σωτηρίου 11 (9/13επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 24%αρ.), Βαν ντεν Ντρις 25 (23/41επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 54%υπ., 29%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.