ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3: Κόκκινος νικητής στο ντέρμπι των αιωνίων

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) ΕUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών επικρατώντας δύσκολα 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά (VIDEOS).

Ένα σπουδαίο ματς με δυνατές συγκινήσεις, υψηλού επιπέδου θέαμα και τρομερό σασπένς έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων.

Το ματς, που διήρκεσε πάνω από δύο ώρες, ήταν συναρπαστικό και είχε αμείωτο ενδιαφέρον ως το φινάλε, με τους πράσινους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα επικρατώντας στο πρώτο και στο τρίτο σετ και τους ερυθρόλευκους να δίνουν ισάριθμες απαντήσεις, παίρνοντας το δεύτερο και το τέταρτο σετ.

Τελικά όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, εκεί που οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν πιο ψύχραιμοι και σίγουροι στις επιλογές τους, με τον Βουλκίδη κατά πρώτο λόγο (οδήγησε το πέμπτο σετ στο 8-14 με τέσσερις σερί πόντους με σερβίς) και τον Φίνγκερ κατά δεύτερο να δίνουν στους Πειραιώτες τη νίκη.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η ένατη σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του αιωνίου αντιπάλου του στο πρωτάθλημα, με την τελευταία επιτυχία των πρασίνων επί των ερυθρόλευκων να καταγράφεται στις 21 Μαρτίου 2015, στο κλειστό του Ρέντη.

Δείτε το Live της αναμέτρησης από το Sport24.gr.

Το πρώτο σετ κράτησε σχεδόν μία ώρα (!) καθώς υπήρχε διακοπή για 20+ λεπτά λόγω ρίψης δακρυγόνου από την αστυνομία με το σκορ στο 5-3, με τους πράσινους να είναι πάντως καλύτεροι και με όπλο το μπλοκ, την επίθεση και το σερβίς τους να επικρατούν με 25-20 (έφτασαν τη διαφορά και στο +7, 21-14) έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Ράνγκελ!

Στο δεύτερο σετ όμως η κατάσταση άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ προηγήθηκαν με 6-2 και με το σερβίς τους να προκαλεί τρομερά προβλήματα στην υποδοχή των πρασίνων, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (10-20), για να επικρατήσουν τελικά με 25-14.

Στο τρίτο σετ, υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός και φοβερή ανατροπή στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να καθαρίσει το ματς, με τους Φίνγκερ και Γκέργκι να δίνουν προβάδισμα τρίων πόντων στους Πειραιώτες, όμως οι πράσινοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 20-23 πήραν πέντε σερί πόντους και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-23.

Το γεγονός αυτό εκτόξευσε την ψυχολογία των παικτών του Ανδρεόπουλου και του κόσμου των πρασίνων που γέμισε το κλειστό του Αγίου Θωμά αλλά δεν λύγισε τους ερυθρόλευκους. Ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και παρότι είδαν τους πράσινους να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 18-17, άντεξαν στην πίεση και πήραν τη νίκη με 25-23 με δύο πόντους του Φίνγκερ στο φινάλε.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ για να λύσουν τις διαφορές τους, εκεί που και πάλι ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και δεν άφησε τη νίκη να χαθεί μέσα από τα χέρια του.

Με τους παίκτες του να υπερτερούν στο μπλοκ και τον Φίνγκερ να παίρνει φωτιά, πήραν προβάδισμα με 10-8, με τον Βουλκίδη να παίρνει στη συνέχεια τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τη θέση του σερβίς (!) και να χαρίζει τη νίκη στους Πειραιώτες στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής της Volley League.

Τα σετ: 25-20, 14-25, 25-23, 23-25, 9-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. - 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.