ΒΟΛΕΪ

Pre League: Πρώτο βήμα για την άνοδο ο Παναθηναϊκός, 3-1 την ΑΕΚ

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ, έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Pre League και θέλει μία ακόμα νίκη για να επιστρέψει στη Volley League γυναικών.

Το 1-0 στη σειρά των τελικών της Pre League έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινες εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, επικράτησαν με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Χολαργού και χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να επιστρέψουν στη Volley League γυναικών.

Οι παίκτριες του Καμπερίδη ήταν ανώτερες στα πρώτα δύο σετ τα οποία και κατέκτησαν σχετικά εύκολα.

Στο πρώτο η ΑΕ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το 18-17. Στη συνέχεια του σετ οι πράσινες έτρεξαν επί μέρους 7-3 για να κατακτήσουν το σετ με 25-20. Το δεύτερο σετ ήρθε ακόμα πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό το οποίο και κατέκτησε με 25-13.

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ η οποία προηγήθηκε με 19-15 στο τρίτο σετ. Οι πράσινες αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα (21-21), αλλά και πάλι οι κιτρινόμαυρες είχαν τις λύσεις για να πάρουν το σετ με 27-25 και να μειώσουν σε 2-1.

Μάλιστα, στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ έδειχνε και πάλι να πατά καλύτερα και να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (6-9). όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Κατάφερε γρήγορα να φέρει το σετ στα ίσα και να αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 25-20.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (21/4) όπου εάν ο Παναθηναϊκός επικρατήσει θα γίνει η δεύτερη ομάδα μετά τον ΠΑΟΚ που θα ανέβει στη Volley League των γυναικών, ενώ σε περίπτωση που η ΑΕΚ πάρει τη νίκη στη Νέα Φιλαδέλφεια τότε όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Νούσια 13 (8/36 επ., 5 άσσοι, 46% υπ. - 27% άριστες), Κοσμά 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες), Οικονομίδου 21 (18/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 13 (7/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κελεσίδη 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. - 62% αριστες), Βογιατζόγλου Α., Λεωνίδου.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (6/27 επ., 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (8/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Τοτσίδου 10 (10/37 επ., 38% υπ. - 33% άριστες), Καββαδία 11 (7/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα / Σκυθιώτη (λ, 34% υπ. - 19% άριστες), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου 1 (1/1 επ.), Μπανίκα, Σουβαλιώτη.