ΒΟΛΕΪ

Volley League ανδρών: Δύσκολα ο ΠΑΟΚ, 3-2 την Κηφισιά

VOLLEY LEAGUE/ ÐÁÏÊ - ÊÇÖÉÓÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE/ ÐÁÏÊ - ÊÇÖÉÓÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Σε ματς με πολλές ανατροπές ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ κόντρα στην μαχητική Κηφισιά στο τελευταίο χρονικά ματς για την όγδοη αγωνιστική της Volley League των ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε με νίκη το 2019 παρότι πιέστηκε πολύ από την Κηφισιά στο ματς που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Volley League. Χωρίς τον Γιάννη Τακουρίδη για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, αλλά με τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη να συμπληρώνει επάξια το κενό του, επικράτησε με 3-2 και μοιράζεται την 3η θέση μαζί με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Βαν Ντικ και Μάρσαλ, ο Χαραλαμπιδης ήταν ο πρωταγωνιστής του 5ου σετ, ενώ ρόλο κλειδί είχε και πάλι ο Σωτήρης Σωτηρίου που από το 3ο σετ ήταν βασικός στη θέση του Ιλίνιχ και σήκωσε την υποδοχή αλλά και κρίσιμες επιθέσεις.

Η Κηφισιά μετά τον Ολυμπιακό τον οποίο νίκησε 3-2 στου Ρέντη ζόρισε και τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» παρότι για άλλη μία φορά είχε πολύ μέτρια εικόνα στο 1ο σετ. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά πήρε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό. Κορυφαία εμφάνιση έκαναν οι Βραζιλιάνοι Μπατατζίμ και Κάιο και φυσικά ο Νικολάκης, ενώ και ο Μπάιερς είχε καθοριστικούς πόντους στο 4ο σετ.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με σερί 4-0 ξέφυγε 9-5, ενώ το δεύτερο μεγάλο σερί ξεκίνησε από το 15-12 και έκλεισε στο 21-12 όταν οι γηπεδούχοι με το μπλοκ από Μάρσαλ, Βαν Ντάικ και Χαραλαμπίδη έκαναν σερί 7-0. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Βαν Ντάικ.

Από το 2ο σετ η Κηφισιά - όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό - έδειξε άλλο πρόσωπο, αντιστάθηκε μέχρι το 7-7 και με πρωταγωνιστή τον Μπάση ξέφυγε 10-7. Ο Μπάσης ήταν πάλι πρωταγωνιστής όταν πήρε στο σερβίς από το 9-12 και έφυγε στο 9-15 με έναν άσσο και δύο κόντρες από Κάιο και Μπατατζίμ. Ο ΠΑΟΚ από το -6 έφτασε στο -1 (17-18) με τον Μάρσαλ και τον Βαν Ντάικ αλλά η Κηφισιά άντεξε την πίεση και με τους Μπάιερς, Χαντ και Κάιο έκλεισε το σετ 25-23 σφού προηγουμένως ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει 23-24 με τον Βαν Ντάικ.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ όπου πιθανότατα να ήταν και το πιο κρίσιμο του αγώνα. Η Κηφισιά με δύο επιθέσεις του Κάιο και γενικά πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε 11-9 και 14-12 κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 από διαδοχικά λάθη των παικτών της Κηφισιας (ο Κάιο έχασε το σερβίς και έκανε και μία άουτ επίθεση και ο Μπατατζίμ είχε δύο άουτ επιθέσεις). Μετά την ισοφάριση 16-16 ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με τον Γάτση και τον Βαν Ντικ 20-18, ενώ στο 22-20 ο Κολτσιάκης έχασε σερβίς και ο Βαν Ντάικ έκανε το 24-20, ενώ μετά από πόντο του Χαντ που μείωσε τελείωσε το σετ πάλι ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ με 25-21.

Παρά την απώλεια του 3ου σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα με τρίποντο, προηγήθηκε μάλιστα και 6-2 με τους Μάρσαλ, Βαν Ντάικ να σκοράρουν αλλά και πάλι ήρθαν τα πάνω κάτω. Σταδιακά η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά και με τον εξαιρετικό Μπατατζίμ που πήρε τρεις σερί πόντους ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε τρελό ράλι των δύο ομάδων στο φιλέ και ο Μπαταζίμ με τον Μπάιερς πήραν δύο εξαιρετικές κόντρες κάνοντας το 21-18 για την Κηφισιά. Από εκεί και πέρα το λόγο είχε ο Κάιο που με τρεις εντυπωσιακές επιθέσεις έκανε το 25-20 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ η Κηφισιά ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 χάρις τον Κάιο και το μπλοκ του Κολτσιάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ μετά το χαμένο σερβίς του Μπάση στο 6-8 έκανε συνολικό σερί 4-0 χάρις και δύο επιθέσεις του Βαν Ντικ και μία του Σωτηρίου κάνοντας το σκορ 10-8 κι ενώ ο Χαραλαμπίδης ήταν στη θέση του σερβίς. Στο 11-9 ο Κάιο έχασε μοναδική ευκαιρία σε κόντρα επίθεση να μειώσει στον πόντο κι έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 12-9 και διατηρώντας μέχρι το τέλος το προβάδισμα το αγώνας έκλεισε υπέρ του δικεφάλου με το χαμένο σερβίς του Μπάιερς και την αποτυχημένη επίθεση του Κάιο για το 15-10.

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-2

Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11 σε 132΄.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 1 άσσος, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 18π. (16/39επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 94%υπ., 59%αρ.), Χαραλαμπιδης 11 (7/11επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 6 (6/10επ.), Βαν Ντικ 25 (24/40επ., 1 μπλοκ), Ιλινκχ 7 (7/14, 58%υπ., 25%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 60%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 7 (7/18επ., 78%υπ., 44%αρ.), Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (3/10επ., 2 μπλοκ, 49%υπ., 30%αρ.), Κάιο 20 (20/49επ), Μπάσης 6 (4/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπατατζιμ 25 (24/48επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 15 (11/13, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 64%υπ., 33%αρ.), Χαντ 4 (4/7επ.), Συναδινός (λ), Ρούσσης, Μελλές.